Zülfü Livaneli, Suç ve Ceza’yı anlatıyor

0
3399
Zülfü Livaneli, Suç ve Cezayı anlattı.

Yayıncı Deniz Yüce Başarır’ın “Ben Okurum” adlı podcast’i yeni sezonun ilk bölümünde Dostoyevski’nin ölümsüz eseri Suç ve Ceza’yı Zülfü Livaneli ile konuştu.

Suç ve Ceza’yı “dünya tarihinde yazılmış en büyük kitaplardan bir tanesi” diye tanımlayan Livaneli, Dostoyevski içinse “Sadece insanların ruhlarındaki kargaşayı anlatarak, iklimi ve yaşanan ortamı hissettirebilmek çok büyük bir ustalık. Yani Dostoyevski’nin bir yazı sırrı var.” diyor.

19. yüzyıl Rus romanını ulaşılmaz bir doruk olarak gördüğünü dile getiren Zülfü Livaneli, dönemin Rus sanatçılarını ise şöyle anlatıyor: “Rus romancıların, edebiyatçıların ve müzisyenlerin Rus halkına karşı duydukları bir şefkat var. Anlattıkları insanları bir şefkat duygusuyla sarıp sarmalıyorlar. Bence Rus romancıları o dönemin diğer edebiyatçılarından ayıran bu şefkat duygusu ve sıcaklık.”

Livaneli sözlerine, “Dostoyevski Raskolnikov’u yazarken yalnız Raskolnikov’u yazmıyor. Evrensel insanlık meselelerinin, insanın içindeki o karanlığın, suç eğiliminin derinliklerine iniyor.” diye devam ediyor.

“Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

Önceki İçerik“Fakir Baykurt Öykü Ödülü”nün sahibi Vildan Külahlı Tanış oldu
Sonraki İçerikBeethoven, doğumunun 250. yılında anılıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here