Yüzyıllık Yalnızlık’ın İllüstrasyonlu Yorumu

0
1157
Yüzyıllık Yalnızlık

Selin Çınar, Gabriel Garcia Marquez’in başyapıtı Yüzyıllık Yalnızlık ’ı çizgileriyle anlatarak büyüleyici bir illüstrasyon projesine imza attı. Selin Çınar, kendi özgün karakterleri ve çizgileriyle masalsı bir atmosfer yaratmış.

Márquez’in büyüdüğü kalabalık aile ortamından ilhamla yazdığı Yüzyıllık Yalnızlık, Buendia ailesinin, yapılan bir büyü sonucu akraba evliliği nedeniyle 100 yıl süren bir lanetle yaşamalarını konu ediniyor. Çınar’ın özgün çizimleri, romanın gerçekçi ve fantastik kurgusunu yansıtmayı başarıyor.

Büyülü gerçeklik akımının önemli isimlerinden Marquez, kitabını 15 yıl üstünde düşündükten sonra 2 yıldan daha az bir zamanda yazdığını açıklamıştı.

Gabriel Garcia Marquez, kitabının Türkiye’de yayınlanan baskısının arka kapağında yer alan anlatımla kitabını şöyle tanımlamıştı:

Yüzyıllık Yalnızlık’ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum.

Yüzyıllık Yalnızlık’ı iki yıldan daha kısa bir sürede yazdım. Ama yazı makinemin başına oturmadan önce bu kitap hakkında düşünmek on beş, on altı yılımı aldı. Büyükannem, en acımasız şeyleri, kılını bile kıpırdatmadan, sanki yalnızca gördüğü şeylermiş gibi anlatırdı bana.

Selin Çınar Hakkında

1989 Eskişehir doğumlu Selin Çınar (axstone), Anadolu Üniversitesi Grafik Tasarımı mezunu. Yurt içinde ve yurt dışında pek çok sergiye katılan sanatçı Khontkar, Metth ve Pawz One & Dj Dister gibi daha birçok isme ve Apple Music’in Türkiye’deki yerel çalma listelerinin albüm kapaklarını hazırladı. Sanatçı işlerini sosyal medya kanallarından, özellikle Instagram hesabı (axstone_) üzerinden de takipçileriyle paylaşıyor. 

Önceki İçerikJaklin Çelik’in Yeni Romanı Sarhoşların Perşembesi Çıktı
Sonraki İçerik“Gol Kralı mı Olcan Kemal?”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here