Yazar Murat Gülsoy, Boğaziçi Üniversitesi Yayın Kurulu Başkanlığı’ndan istifa etti

0
1783

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve yazar Murat Gülsoy, 2004 yılından beri sürdürdüğü Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi kurulu başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğü görevine AKP’li Melih Bulu’yu atamasından sonra kamuoyundan yükselen tepkiler devam ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi yazar Murat Gülsoy, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “2004 Yılından beri sürdürdüğüm Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi yayın kurulu başkanlığı görevimden istifa ettim. Bunca yıl emeği geçen herkese çok teşekkür ederim “dedi.

Gülsoy, Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının ardından sosyal medya üzerinden tepkisini şöyle dile getirdi: “Boğaziçi her türden görüşün serbestçe ifade edildiği bir üniversitedir. Ancak öğrencisi olmak için sınava girilir, hocası olmak için çok ciddi bir elemeden geçilir. İdari görevlere gelenler ise meslektaşlarının onayı ve desteğiyle bu görevlerini ifa ederler.”

MURAT GÜLSOY KİMDİR?

1967 yılında İstanbul’da doğan Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdikten Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitenin Psikoloji Bölümü’nde “Face-Specific Evoked Brain Potentials”(İnsan yüzlerine ilişkin uyarılmış beyin potansiyelleri) başlıklı tezi ile yüksek lisans derecesi aldı. (1992).  İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Biyomedikal Mühendisliği programında doktora yaptı. Beyin cerrahisinde kullanılacak bir cerrahi lazer sistemi üzerinde tez yazarak doktorasını tamamladı

2000 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Gülsoy, biyofotonik alanında çalışmaktadır. Lazer-doku etkileşimi, lazerle doku kaynağı, cerrahi lazer sistemi tasarımı konularında çok sayıda yayımlanmış makalesi bulunur.

Hayalet Gemi’deki hikâyelerden bir seçme olan ilk kitabı “Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul” 1999 yılında yayımlandı. Ertesi yıl Abbie Hoffman’ın 1971 tarihli kitabının ismini (“Steal This Book”) kullanarak “Bu Kitabı Çalın” adlı hikâye kitabını yayımladı ve bu kitap ile 2001 yılı Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı.

İlk romanı “Bu Filmin Kötü Adamı Benim” ile 2004 yılı Yunus Nadi Roman Ödülü, “Bu Filmin, “Baba, Oğul ve Kutsal Roman” adlı romanı ile 2013 yılı Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü’ne, Gölgeler ve Hayaller Şehrinde romanı il 2014 yılı Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü.

Önceki İçerikSabancı Vakfı 5. Kısa Film Yarışması’nın kazananları 13 Ocak’ta açıklanacak
Sonraki İçerikHakan Günday: Tutunamayanlar’ı okumak, bir senfoni orkestrasını dinlemeye benziyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here