Yazar Müge İplikçi: Biz Nerede Yanlış Yaptık?

0
1840
Müge İplikçi

Yazar Müge İplikçi, yayıncı Deniz Yüce Başarır’ın “Ben Okurum”  isimli podcast yayınına konuk oldu. İkili, Norveçli yazar Per Petterson’un bol ödüllü romanı At Çalmaya Gidiyoruz’u konuştu. İplikçi, doğaya sığınan roman kahramanı üzerinden günümüz insanına sesleniyor:

Artık şu soruyu sormamızın gerekliliğine yürekten inanıyorum:
Biz nerede yanlış yaptık?
Kendimizi niye bu kadar merkezde görürüz?
Neden, neye dayanarak?”

 “Ben Okurum” adlı podcast’in yeni bölümünde ülkemizde de çok sevilen Norveçli yazar Per Petterson’un bol ödüllü romanı At Çalmaya Gidiyoruz’u ele alındı. Hem bir baba-oğul hikayesini anlatan hem de zaman zaman 2. Dünya Savaşı yıllarına uzanan romanda doğa da büyük rol oynuyor. Her zaman olduğu gibi, kitaptan alıntıların da dinleyicileri romanın dünyasında çağırdığı “Ben Okurum”un yeni bölümünde Başarır’ın sohbet arkadaşı ise yazar Müge İplikçi oldu.

Müge İplikçi, At Çalmaya Gidiyoruz’un başkahramanının bir ormana çekilmesinin çağımızda gerek doğayla gerekse birbirimizle ilişkilerimizde yolunda gitmeyen şeylerle ilgili bir metafor olarak yorumlanabileceğini ve sorular sormaya yönlendirdiğini belirtiyor.

Hissettiklerimiz bir yana, gerçekten acı olarak karışımıza çıkan şeyler var. Ve onları hissetmemizin zamanı geldi de geçiyor bile

diyen İplikçi,

Per Petterson bugünlerde okunması gereken yazarlardan biri, çünkü nesnelliğin bizi biz yapan bir unsur olduğunu hatırlatan bir kitap bu

diye ekliyor.

Ben Okurum”un her bölümünde farklı bir kitaba odaklanan Deniz Yüce Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’in her bölümüne farklı bir isim konuk oluyor.

 “Ben Okurum”un önceki bölümlerine Filiz Aygündüz, Nermin Yıldırım, Omca-Aybek Korugan, Pelin Yüceyaltırık, Regaip Minareci, Alper Hasanoğlu, Başar Başarır, Eray Ak, Tülin Kozikoğlu, Sevinç Erbulak ve Tuna Kiremitçi konuk oldu.

Önceki İçerikBağımsız Yazarlar Daha Çok E-Kitabı Tercih Ediyor
Sonraki İçerik39. İstanbul Film Festivali Programından 15 Film Çevrimiçi Gösterime Açılıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here