Yazar İsmail Güzelsoy: Gabriel Garcia Marquez’e Çok Şey Borçluyum

0
807
İsmail Güzelsoy

Yazar İsmail Güzelsoy, Gabriel García Márquez’in romanlarındaki büyülü gerçeğin herkes gibi kendisini de etkilediğini ve ufkunu açtığını belirterek,

Gabriel García Márquez’e çok şey borçlu olduğumu hissediyorum.

dedi.

Sohbetle bilgiyi buluşturan “Ben Okurum” podcast’inin yeni bölümünün konusu, Nobel ödüllü yazar Gabriel García Márquez’in çok sevilen ve sinemaya da uyarlanan romanı Kolera Günlerinde Aşk oldu. “Ben Okurum”da Deniz Yüce Başarır’ın konuğu olan yazar İsmail Güzelsoy, Márquez’in romanlarındaki ‘büyülü gerçekliğin’ herkes gibi kendisinin de ufkunu çok açtığını söylüyor ve ekliyor:

Gabriel García Márquez’e çok şey borçlu olduğumu hissediyorum.

Büyülü gerçekçilik akımının tüm dünyada tanınmasını sağlayan Nobel ödüllü yazar Gabriel García Márquez’in sinemaya da uyarlanan, çok sevilen romanı Kolera Günlerinde Aşk. 1800’lü yılların sonunda başlayıp, 1900’lü yılların ilk yarısına kadar süren bir aşkın hikayesini anlatan roman, masalsı havası, zengin tasvirleri ve özellikle de renkli karakterleriyle podcast’i adeta bir edebiyat şölenine çeviriyor. Başarır’ın romandan okuduğu bölümler ise kitapseverlerin burnuna Karayipler’in acıbadem kokusunu getiriyor.

Ben Okurum”un yeni bölümünün konuğu da romanlarında büyülü rüzgarlar estirmeyi seven bir yazar: İsmail Güzelsoy. Marquez tutkusu ve coşkusuyla dinleyenleri de heyecanlandıran Güzelsoy, romanın ve yazarın köklerinin dayandığı Latin Amerika kültürü içinse

Latin Amerika kültürü diktatoryanın, baskının, zulmün, sömürünün olduğu topraklar; büyülü gerçeklik bir anlamda kaçış olanağı da veriyordu bu yazarlara

diyor.

İsmail Güzelsoy Hakkında

1963’te, Iğdır’da doğdu. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nde eğitim gördü. Üçüncü yılında, dönemin eğitim koşullarına uyum sağlayamayacağına karar verip İsveç’e gitti, orada İsveç edebiyatı üzerine çalıştı. 1987 yılında yeniden İstanbul’a gelerek İsveççe ve İngilizce rehberliğe başladı. Rehberlik yaptığı yıllarda çeşitli dergi ve gazetelerde öykü, makale ve röportajlar yayımladı. Anadolu’da rehberlik yaparken karşılaştığı olay, insan ve kültürel dokunun esiniyle, sonraki yıllarda yazacağı romanların omurgasını oluşturan notlar, öyküler biriktirdi.

1999 yılından itibaren, gezileri sırasında biriktirdiği notları elden geçirip kurgusal bir bütünlük içinde bunları yeniden biçimlendirmeye karar verdi. Bugün yayımladığı romanların büyük bölümü o dönem çalışmalarının bir ürünüdür.

İlk kitabı Seni Seziyorum’daki öyküler de bu defterlerde biriken notların işlenmesinden ortaya çıkmıştır. Bu ilk kitaptan sonra romanlarını yayımlamaya başladı. Genelde birbirine göndermeleri olan, farklı okumalara olanak tanıyan, çok katmanlı romanların çoğu rehberlik zamanında yaptığı çalışmaların yeniden ele alınışıyla biçimlenmiştir. 

İsmail Güzelsoy ayrıca rehberlik yıllarında, bir rehberin gezi sırasında anlattıklarını derleyerek iki ciltlik İstanbul’un Gezi Rehberi’ni yayımlamıştır. Kitab-ı Mukadder, Ruh Hastası, Sincap, Rukas, İyi Yolculuklar, Değil Efendi’nin Renk ve Korku Meselleri, Çıt Yok, Saf, Değmez, Gölge, Hatırla ve Öksüz Ağaçların Çobanı isimli romanları vardır.

Önceki İçerik15. Kadın Kadına Öykü Yarışması’nın Kazananları Belli Oldu
Sonraki İçerikİBB Şehir Tiyatroları “İstanbul Efendisi”ni Online Yayınlıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here