YAYFED Başkanı Üstün: Yayımcılık Sektörü Krizi İliklerine Kadar Hissetti

0
523
Münir Üstün

Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED) Başkanı Münir Üstün,  10 Mart tarihinden itibaren yayımcılık sektörünün krizi iliklerine kadar hissettiğine işaret ederek,

Yazar, yayımcı, kitapçı, dağıtımcıların meseleye olgunlukla yaklaşmasıyla süreci atlatabiliriz. Bütün Yayımcılık sektörünün birbirine destek ve anlayışlı olma vakti

dedi.

Üstün, yayımcılık sektöründe yaşanan gelişmeleri sosyal medya hesabı üzerinden değerlendirdi.Üstün, kitap sektörünün yüzde 80’lik kısmının çökmüş vaziyette olduğunu, yüzde 20’lik kısmının ise online olarak hizmet verdiğini belirtti.

Koronavirüsüyle ilgili alınan tedbirler kapsamında 10 Mart tarihinde itibaren basım, yayın ve kağıt sektörünün krizi iliklerine kadar hissettiğini kaydetti. Üstün, kitabevleri ve zincir mağazaların bir çoğunun kapalı olduğuna işaret ederek,

Açık olan kitabevlerine kimse gidemiyor. Haklı olarak fuarlar iptal. Online kitapçılara büyük iş düştü. Bu dönemde kitap sektörünün yüzde 80’lik kısmı çökmüş vaziyette. Kalan yüzde 20 online olarak hizmet veriyor. Okuyucular sağolsunlar bu mecraları kullanmaya devam ediyorlar. Online kitabevleri ve okuyucularımıza çok teşekkür ediyoruz.

dedi.

Dünya yayımcılık sektörünün durumunun çok kötü olduğunu vurgulayan Üstün, şöyle devam etti:

İtalya özellikle canı ile uğraşıyor. İngiltere vurdumduymaz! Son dakikaya kadar Londra Kitap Fuarını yapacağız diye inat ediyorlardı. Vicdansız bu insanlar! “Önce İnsan” kavramı unutulmuş! Tekrar hatırlamaya çalışıyoruz. Olan bu!

Çeviri Kitaplarına İlgi Az

Üstün, kendilerine ulaşan bilgilere göre çeviri kitaplara olan talebin düşük seyrettiğine işaret ederek,

Yurtdışı yayınevleri ve ajanslar şımarık tavırlarını bir kenara bırakmazlarsa bundan sonra bu kurumların işi daha zor. Allah’tan çevirmenler anlayışlı ve halden anlıyorlar.

dedi.

Münir Üstün, yazar, yayımcı, kitapçı, dağıtımcıların meseleye olgunlukla yaklaşması gerektiğine dikkat çekerek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Kimse kimseyi bilerek üzmek istemez. Ama süreçte herkes üzülecek gibi duruyor. Devletimizin açıkladığı destekleri alabilirsek en az yarayla bu süreci atlatabiliriz. Allah öncelikle “sağlık” versin.

Bütün Yayımcılık sektörünün birbirine destek ve anlayışlı olma vakti. Evet bu büyük bir imtihan! Bakalım bu imtihanda kimler başarılı olacak. Yazarlar, yayımcılar, kitapçılar, dağıtımcılar, fuar organizasyonu yapanlar, çekler, senetler, telifler, maaşlar, kiralar! göreceğiz!

Öncelikle “sağlık” diyelim ve birbirimize dua edelim. Allah bu musibeti bir an önce bizden, ailemizden, ülkemizden ve dünyamızdan yok etsin inşallah. Önce aciz bir “kul” olduğumuzu tekrar hatırladık. Allah herkese sağlık versin.

Önceki İçerikEvden Çıkmadan Gezebileceğiniz 17 Sanal Müze
Sonraki İçerikÇocuk Edebiyatı’nın Başarılı Yazarlarına 4 Soru Sorduk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here