YAYFED Başkanı Üstün: Aralık Ayını Görmek Demek Sektörün Ayakta Kaldığını Görmek Demek

0
714
Münir Üstün

Yayımcı Meslek Federasyonu Birlikleri (YAYFED) Yönetim Kurulu Başkanı Münir Üstün, yayıncıları bekleyen 3 aylık bir zor sürecin bulunduğunu belirterek,

Haziran / Temmuz / Ağustos bu dönemi atlatabilirsek belki bir miktar moralimiz düzelebilir. Tabii okullar açılırsa! Korona tekrar yükselmezse! Daha öncede yazdım buradan Aralık ayını görmeyi çok istiyoruz

dedi.

Üstün, sektörün içinde bulunduğu durumla ilgili sosyal medya üzerinden paylaşımda bulundu. Üstün‘ün paylaşımları şöyle:

Sektör özellikle 2008 krizinden sonra büyüdü. Twitter ve İnstagram fenomenlerine kitaplar yazdırıldı. Zincir mağazalar ve AVM’ler olmazsa olmazların arasına girdi. Cadde kitapçıları zincir mağaza ve internetle başa çıkamaz oldu.

Yayımcılar yüksek telif oranlarıyla baş edemez hale geldi. Dolar ve Euro kurları kağıt alabilmeyi ve üretim yapabilmeyi bir “rüya” haline getirdi. Yurtdışına verdiğimiz en az 1000 dolar 1000 euro telifler bizi zorlar oldu. Sektör gerçekten çok yara almıştı zaten!

Kitapçılar Kapandı, Fuarlar İptal Oldu

Ve üzerine Korona meselesi! Kitapçılar kapandı, fuarların hepsi iptal oldu! Yayım programları alt üst maalesef! Mart, Nisan, Mayıs en verimli dönemimiz kayıp olarak tarihe geçti. Tabii ki öncelikle sağlık olsun.

Önümüzde 3 Aylık Zorlu Süreç Var

Fakat biz yayımcıları bekleyen zorlu bir 3 ay daha var. Haziran / Temmuz / Ağustos bu dönemi atlatabilirsek belki bir miktar moralimiz düzelebilir. Tabii okullar açılırsa! Korona tekrar yükselmezse! Daha öncede yazdım buradan Aralık ayını görmeyi çok istiyoruz.

Aralık ayını görmek demek sektörün ayakta kaldığını görmek demek! Bu arada yeni kitap yayımlayacağımız zaman artık iş sadece yayımcıda bitmeyecek. Yazarın çevresinin ve sosyal medyasının çok güçlü olması gerekiyor. Sadece yayınevine güvenen yazar profilinin işi çok zor.

Sözleşme Şartları Değişecek

Yeni yazarlar için hiç bir şey eskisi gibi olmayacak! Sözleşme şartları çok değişecek. Çünkü bu günlerden sonra yayımcılar içinde hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Sektör bir an evvel kendine çeki düzen vermeli. 8/9 aylık vadelerle iş yapılması imkansız!

Fuarlar Yayımcıyı Finanse Edemeyecek

Yayımcı 4/5 ay vade farkı ödeyerek kağıt alımı yapıyor. 5 ay vade ile matbaa ödemesi yapıyor. 4/5 ay vade ile telif ödüyor. Yurtdışı sözleşmede 1000 dolar/avro ödüyor. Kitapçı ve dağıtımcı kafasına göre vade yazıyor! Kimse ayakta kalamaz! Şimdiye kadar para kazanmasa bile kitap fuarlarına katılarak bir miktar nakit girdi sağlayan yayımcıların fuarları artık belki de hiç olmayacak. Fuarlar dağıtımcıyı yani biz yayımcıyı finanse edemeyecek. Bu yüzden tüm sektörün aklını başına toplaması ve empati yapması gerekiyor. Zor zamanlardan geçiyoruz. Sadece bizim sektörümüz değil herkes için zor olduğunu biliyoruz. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Allah sağlık, sabır, akıl ve bereket versin hepimize.

En başta yazdığım “iade yoktu” meselesi ile bitireyim. Şimdilerde kitabın “raf” ömrü en fazla 15/20 gün. Kitabınız kitapçı rafında ilgi görmez ise en geç 20 gün sonra iade ediliyor. Ve yayımcı kitapla baş başa kalıyor. Bilmem anlatabildim mi?”

Önceki İçerik“Karneni Göster, Kitabını Al” Kampanyası Dijital Ortamda Sunuluyor
Sonraki İçerikHasan İzzettin Dinamo Mezarı Başında Anıldı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here