Yasmina Reza’nın 2016 Renaudot Ödüllü Romanı “Babil” Raflarda

0
1100
Babil

Yazdığı tiyatro oyunları ve romanlarıyla isminden çokça söz ettiren Yasmina Reza‘nın 2016 Renaudot Ödüllü Babil romanı Can Yayınları tarafından yayınlandı. Ekin Özlü Akseki tarafından Türkçeye kazandırılan eserde Yasmina Reza, insanlık durumunu, şehir yaşamını, yabancılaşmayı, düğüm olmuş ilişkileri, Camus’a has bir absürdizmle ele alarak varoluşumuzun trajik olduğu kadar da gülünç yönlerini irdeliyor.

Babil, şehir yaşamını, yabancılaşmayı, düğüm olmuş ilişkileri, varoluşumuzun trajik olduğu kadar da gülünç yönlerini merceğe alan bir roman.

Paris’in bir banliyösünde, yüksek bir binanın dördüncü katında yaşayan orta yaşlı biliminsanı Elisabeth ve onun matematik profesörü eşi Pierre’in hayatı, bir akşam evlerinde verdikleri davetle birlikte değişir. Zira Elisabeth’in kısa süre önce arkadaş olduğu üst kat komşusu Jean-Lino, gecenin ilerleyen saatlerinde kapılarını çalıp çok sevdiği karısını öldürdüğünü itiraf eder. Bu haberle günlük yaşamı sekteye uğrayan Elisabeth kendini bir anda tuhaf olaylar silsilesinin ortasında bulur.

Yazdığı tiyatro oyunları ve romanlarıyla isminden çokça söz ettiren, Babil kitabıyla 2016 Renaudot Ödülü’ne layık görülen Yasmina Reza, insanlık durumunu, şehir yaşamını, yabancılaşmayı, düğüm olmuş ilişkileri, Camus’ye has bir absürdizmle ele alarak varoluşumuzun trajik olduğu kadar da gülünç yönlerini irdeliyor.

Yasmina Reza bu kez polisiye anlatıya başvurarak sıradan varoluşumuza dair hem komik hem de derin bir soruşturma yapıyor.

Le Monde

Karanlık bir olayın komik yanlarını öne çıkaran bu romanda Reza bizlere dramatik bir yazar olarak kaleminin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.

The Sunday Times(UK)

Yasmina Reza Hakkında

İran asıllı Rus, mühendis bir baba ve Macar kemancı bir annenin kızı olarak Paris’te dünyaya geldi. Nanterre Üniversitesi’nde tiyatro ve sosyoloji öğrenimi gördü. Oyun yazarak başladığı edebiyat hayatına roman ve senaryoyla devam etti.

1994’te yazdığı Art [Sanat] adlı oyunuyla uluslararası bir itibara kavuştu. Oyunları 35 dile çevrildi ve tüm dünyada saygın sahnelerde sergilendi. Romanları da oyunları kadar başarı kazanan Yasmina Reza, 2016’da Babil adlı eseriyle Renaudot Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. 

Ekin Özlü Akseki Hakkında

İlk, orta ve lise eğitimini yurtiçi ve yurtdışındaki Fransız okullarında tamamladıktan sonra Brüksel ULB Üniversitesi’nde başladığı lisans eğitimine Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde devam etti ve Paris Sorbonne Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Bir yıl Galatasaray Ünversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştıktan sonra profesyonel kariyerine yeni bir yön vermeye karar vererek Stendhal, Grenoble 3 Üniversitesi’nde Fransızca İkinci Yabancı Dil Öğretimi lisans, Le Mans Üniversitesi’nde de Sanat, Edebiyat, Dil yüksek lisans diplomalarını aldı. Fransızca dersleri vermeye ve kitap çevirileri yapmaya devam ediyor. 

Önceki İçerik“Kavalalı Mehmed Ali” İlk Kez Türkçe’de
Sonraki İçerikFerzan Özpetek’in İtalya’da Çoksatarlar Listesinden İnmeyen Kitabı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here