Yalçın Tosun Beş Yıl Aradan Sonra Yeni Öykü Kitabıyla Okuyucunun Karşısına Çıktı

0
1002
Mesafenin şiddeti

Günümüz  öykücülüğün sevilen yazarları arasına giren Yalçın Tosun, beş yıl aradan sonra, beşinci öykü kitabı “Mesafenin Şiddeti” ile okuyucuyla buluştu. Tosun’un kitabı Yapıkredi Yayınları tarafından yayımlandı.

“Yine yanaklarım alevlendi. Sevişme lafı en çok bizim gibilere dokunur zaten. Derininde bir yere bir kor üflenmişçesine titreyiverir insan. Durdum bir an, sonra denize çevirdim başımı, ne olursa olsun halden anlayan denize.”

“Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler”, “Peruk Gibi Hüzünlü”, “Dokunma Dersleri”, “Bir Nedene Sunuldum” ile günümüz öykücülüğünün sevilen yazarları arasına giren Yalçın Tosun, beş yıl aradan sonra, beşinci öykü kitabı “Mesafenin Şiddeti” ile etkisini gösteriyor.

Çocukluğu, evliliği, aileyi, anneyi ve babayı, hep o kırılgan bakışla, hep bir ergen uyanışıyla ince ince işleyen, doyurucu öykülerden oluşuyor “Mesafenin Şiddeti”. Yalçın Tosun, mahremin çeperinde özgürce devinen duyuşları, düşünüşleri, düşleri, beklentileri anlatıyor. Gönlün kırıldığı yeri, zihnin sarsıldığı noktayı, —hangi mesafeden olursa olsun— şiddetin göründüğü aralıkları yakalarken anlatıcılığını giderek uçlara taşıyor.

Yalçın Tosun kimdir?

 (Ankara, 1977) Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı üniversitede özel hukuk doktorasını tamamladı. İlk kitabı Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler (2009) ile Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü’nü, ikinci kitabı Peruk Gibi Hüzünlü (2011) ile Sait Faik Hikâye Armağanı’nı aldı. Dokunma Dersleri’nin (2013) ardından yayımlanan son öykü kitabı Bir Nedene Sunuldum (2015) da Yunus Nadi Öykü Ödülü’ne layık görüldü. Kendini Tutan Su ilk şiir kitabıdır.

Önceki İçerikCan Yayınları Kısa Klasikleri Özel Kapaklarıyla Okuyucuyla Buluşuyor
Sonraki İçerikBiyografi ve Anı Kitaplarıyla Tarihe İz Bırakan Hayatlara Tanıklık Edin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here