William Faulkner’in Roman Derinliğinde Öyküleri Yayımlandı

0
17
William Faulkner

Yirminci yüzyıl dünya edebiyatının önemli isimlerinden birisi olan Nobel ödüllü yazar William Faulkner ’in öyküleri Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı. “Emily’ye Bir Gül” isimli kitapta 17 öykü yer alıyor.

Yirminci yüzyıl dünya edebiyatının tartışmasız en büyük yaratıcılarından biri olan Faulkner’dan, her biri roman derinliğinde, akıldan çıkmayacak öyküler.

William Faulkner, Amerikan Güneyi’ni romanlarında destanlaştırmakla kalmadı, yarattığı zengin dünyaya öyküleriyle yeni halkalar ekledi. Elinizdeki seçki, “Emily’ye Bir Gül”, “Ambar Kundakçısı” ve “O Akşam Güneşi” gibi en ünlülerinin de yer aldığı on yedi Faulkner öyküsünü bir araya getiriyor. Aralarında edebiyatımızın usta isimlerinin de bulunduğu, farklı kuşaklara mensup çevirmenlerin elinden çıkan bu çeviriler, Faulkner’ın romancılığına oranla gölgede kalmış öykücü yanını ortaya çıkarmalarının yanı sıra, bu büyük yazarın Türkçede ne kadar uzun zamandır ağırlandığının da kanıtı niteliğinde.

Ben başarısız bir şairim. Belki her romancı önce şiir yazmak ister, yazamadığını anlayınca da şiirden sonra en zor tür olan öyküyü dener. Ancak onda da başarısız olduktan sonra roman yazmaya başlar.

William Faulkner

Faulkner’dan başka hiç kimse yazıya yüreğinden ve ruhundan bu kadar çok şey katmamıştır.

Eudora Welty

William Faulkner Hakkında

William Faulkner, 25 Eylül 1897 yılında New Albany, Mississippi’de dünyaya gelmiştir. Buradaki Güney geleneğinden etkilenen bir çocukluk geçirmiştir. 1921 yılında okulu bırakarak New York’a gitmiştir.

New York’ta bir kitapçıda çalışmış ve Sheerwood Anderson’ın ileride eşi olacak olan Elizabeth Prall’la tanışıp arkadaşlık kurmuştur. Aynı yıl Oxford‘a tekrar dönerek üniversitede postane müdürü olarak çalışmaya başlamıştır.

Yazarın 1929 yılına kadar olan çalışmalarında şeytani özellikler taşıyan karanlık kötü kadın karakterler görülürken, 1928 yılında Estella’nın boşanarak William Faulkner‘e dönmesi ve onunla evlenmesi ile bu kadın modeli değişmiştir.

William Faulkner, eserlerinde genel olarak Güney kültürünün çöküşü ve bozuluşunu, aile sevgisi ve gururunun yok oluşunu ele almaktadır. 1949 yılında Nobel Edebiyat Ödülünü kazandıktan sonra 1955 yılında Pulitzer ödülünü alan Faulkner, 6 Temmuz 1962’de bir kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir.


Ze Kitap’a Destek Olmak İster misiniz?
Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılabilmek için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Bize Patreon üzerinden destek olabilirsiniz. Çok teşekkürler.
Destek Olun!


Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın