Veba Geceleri’ni Bitirmeme Az Kaldı

0
2046
Veba Geceleri

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, üç yıldır üzerinde çalıştığı “Veba Geceleri” isimli romanının bitmek üzere olduğunu belirterek,

Benim Adım Kırmızı, Masumiyet Müzesi gibi iddialı bir roman

dedi. Pamuk, Türkiye gündemindeki konular ve yeni yazdığı roman hakkında T24 Murat Sabuncu’ya açıklamalarda bulundu. Ünlü Yazar, üç yıldır üzerinde çalıştığı yeni romanının bitmek üzere olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Veba Geceleri ‘ni bitirmeme az kaldı. Benim Adım Kırmızı, Masumiyet Müzesi gibi iddialı bir roman. Olaylar 1900 yılında Girit civarında hayali bir Osmanlı adasında geçiyor. Bir de bir türlü öldüremediğim içimdeki ressam var. Son on yılda defterlere, hatıra defterlerine çizdiğim resimli sayfalardan seçmelerle bir kitap yapmayı düşünüyorum. Cevdet Bey ve Oğulları’nı yazdığım yıllarda ciddiyetle ve keyifle yazıp bir kenara koyduğum bir çocuk kitabını da yayımlayabilirim.

Balkon’dan sonra yine Alman Steidl yayınevinden fotoğraf kitabı Turuncu için çalışıyorum. Geceleri Tarlabaşı, Fatih, Kartal ya da Erenköy’ün arka sokaklarındaki turuncu ışığın fotoğraflarını çekiyorum. Fotoğraf sergisi ve Masumiyet Müzesi kutularının replicalarının sergileri de sürüyor. Hong Kong’ta fotoğraf ve Paris’te Masumiyet Müzesi sergileri var önümüzde

dedi.

Nobel Benim Çalışmamı Azaltmadı, Artırdı

Nobel ödülünü almasının çalışmalarının arttırdığını ifade eden Pamuk,

Ben Nobel haberini aldığımda Masumiyet Müzesi romanımın ve müze projesinin tam ortasındaydım. Müzemi yapabileceğim, diye düşündüm. ABD’deydim, sabah yedide uykudan uyandırılarak haberi aldım. O gün nerede – hangi kütüphanede çalışacağımı, ne yazacağımı bile biliyordum. Ama o gün yazı yazmadım. İki ayım o heyecanla, mutlulukla kaynadı. Ama Nobel almış başka yazarlara kıyasla, yaşım genç olduğu için, bir romanın ortasında olduğum için bunun bir emeklilik mükâfatı değil, yazarlık hayatımın ortasında alınmış bir ödül olduğunu hissettim. Bu ilgiden de projelerimi gerçekleştirmek için yararlanmalıyım diye düşündüğüm için Nobel benim çalışmamı azaltmadı, artırdı . Çünkü yazdıkça da okunuyordum.

dedi.

Önceki İçerikHello world!
Sonraki İçerikHayatın Teorisinde Kaybolan Karakter, Oblomov

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here