VBKY üçüncü yılına 200 kitapla girmeyi hedefliyor

0
3146
vakıfbank
Vakıfbank Kültür Yayınları kuruluşunun ikinci yılını kutluyor.

Benzersiz nitelikte eserleri okurla buluşturmak hedefiyle yayın hayatına devam eden VakıfBank Kültür Yayınları, iki yaşında. VakıfBank Genel Müdürü ve VBKY Yayın Kurulu Başkanı Abdi Serdar Üstünsalih, yıllarca okunacak kitapların yayıncısı olma ilkesiyle yola devam ettiklerini belirtti. Üstünsalih, “Geçen iki yılda kültür yayıncılığı alanında güzel işler ortaya koyduk. Önümüzdeki süreçte bu başarıyı katlayacağız. Alanında saygın ve nitelikli daha çok eseri, daha çok okurla buluşturacağız” dedi.

Kültür ve sanat yaşamını evrensel ölçüde zenginleştirip gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulan VakıfBank Kültür Yayınları iki yaşına girdi. Edebiyat, Tarih, Sanat, Felsefe, Kesişimler, İktisat, İnsan ve Toplum kategorilerinde yeni eserleri okurla buluşturan VBKY, ilk kez Türkçe’ye çevrilen eserleri de yayınlamaya devam ediyor.

‘BAŞARIYI KATLAYACAĞIZ’

VBKY Yayın Kurulu Başkanı Abdi Serdar Üstünsalih, VBKY’nin vakıf kültüründen gelen güçlü ve önemli bir misyonu bulunduğunu söyledi. Bu misyona uygun olarak geçmişin ve bugünün değerlerini gelecek nesillere kalıcı olacak şekilde aktarma sorumluluğuyla eserler yayımladıklarını belirten Üstünsalih, yıllarca okunacak kitapların yayıncısı olma ilkesiyle yola devam ettiklerini kaydetti. Üstünsalih, “Geride kalan iki yılda kültür yayıncılığı alanında güzel işler ortaya koyduk. Sağlam ve kararlı adımlarla yayın hayatımıza devam etmeyi arzu ediyoruz. Önümüzdeki süreçte alanında saygın ve nitelikli daha çok eseri, daha çok okurla buluşturacağız. Üçüncü yılımıza toplam 200 kitap ile girmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

‘OKURDAN OLUMLU TEPKİLER ALDIK’

Üstünsalih, okurdan büyük ilgi gördüklerini ve gelen olumlu tepkiler karşısında mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Biz, en doğru ve kalıcı eserlerle kitapseverler için nitelikli bir birikim oluşturmak istiyoruz. Yayın havuzumuzda gün ışığına çıkmayı bekleyen daha onlarca nitelikli eser bulunuyor. İnanıyoruz ki seneler sonra daha da övüneceğimiz bir birikime sahip olacağız. Biz, bunun herhangi bir şeyle ölçülemeyecek bir servet olduğunu düşünüyoruz” dedi.

‘TEMEL KAYNAK NİTELİĞİNDEKİ ESERLERE YOĞUNLAŞACAĞIZ’

Üstünsalih, VBKY’nin sürdürülebilirlik esasını koruyarak kültür dünyasına katkıda bulunmaya devam edeceğini belirterek, “Türkçe’de ilk kez yayımlanan çeviri eserlerin yanı sıra kültürümüzü anlatan başucu kaynakları da yine okurla buluşacak. Günümüz Türkçesine kavuşmayı bekleyen temel kaynak niteliğindeki eserlere daha çok yoğunlaşacağız. Anadolu kültür mirasında çok önemli yerde olan kitaplarımız da 2021 yılında raflardaki yerini alacak” dedi.

Önceki İçerikLegadema Kitap’ın ilk yayınladığı kitap ‘Kalan’ oldu
Sonraki İçerikOrhan Pamuk’tan yeni foto-roman: Turuncu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here