Ünlü şair Ergülen’den bakanlığa: Benim kitaplarımı niye almıyorsunuz, başım kel diye mi?

0
3172
Ünlü Şair Ergülen, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na tepki gösterdi.


Gençlik ve Spor Bakanlığı, söyleşi programı için iktidarı destekleyen Güray Süngü ve Mustafa Kutlu’nun kitaplarını satın alıp dağıtırken, Haydar Ergülen’in kitaplarını ise almadı. Şair Ergülen, bakanlığa “Benim başım kel mi?” diye tepki gösterdi.

Son dönem Türk şiirinin önemli isimlerinden Haydar Ergülen tarafından paylaşılan bir tweet mesajı, siyaset ve edebiyat dünyası arasındaki çarpık ilişkiyi ortaya koydu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Haydar Ergülen, Mustafa Kutlu ve Güray Süngü’nün katıldığı Edebiyat Söyleşileri programı düzenlendi. Bu programlar bakanlığın sosyal medya hesapları üzerinden yayımlandı. Söyleşi yapılan Mustafa Kutlu ve Güray Süngü’nün kitapları bakanlık tarafından satın alınarak dağıtıldı. Ancak Ergülen’in kitapları satın alınıp dağıtılmadı.

Şair Haydar Ergülen, bu duruma Twitter’dan tepki gösterdi. Ergülen, bakanlığı hitaben, “Sevgili Gençlik ve Spor Bakanlığımız, söyleşi yaptığınız yazarlardan Mustafa Kutlu ve Güray Süngü’nün kitaplarını satın aldınız, benim kitaplarımı niye almıyorsunuz, benim başım kel diye mi?” sorunu yöneltti.

Ergülen’in bir takipçisi “Alevisin o’lum sen… Aleviden kitap alınmaz:)))” diye yazdı. Ergülen, bu takipçisine esprili bir şekilde, “Aleviyim ama iyiyim!” diye cevap verdi.

Ergülen ile yapılacak program bakanlığın sosyal medya hesabından şu şekilde duyrulmuştu: “Her çarşamba yazı, şiir, öykü, roman, hayat ve edebiyat üzerine sohbetler sosyal medya hesaplarımızda. Moderatörümüz H. Ebrar Akbulut’un bu haftaki konuğu şair Haydar Ergülen.”

HAYDAR ERGÜLEN KİMDİR?

1956’da Eskişehir’de doğdu. İlk ile ortaokulu Eskişehir’de, liseyi Ankara’da okudu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi. Anadolu Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı, daha sonra İstanbul’da reklam yazarlığı yaptı.
1980 sonrası Türk şiirinin önemli isimlerinden biri. Ergülen’in İstanbul’da Üç Çiçek (1983), Şiir Atı (1986) dergilerini yayıma hazırlayanlar arasında yer aldı. 1979’dan başlayarak Somut, Felsefe Dergisi, Türk Dili, Yusufçuk, Yarın, Yeni Biçem, Gösteri, ile Varlık dergilerinde şiirler yayımladı.

Önceki İçerikOKUYAY Platformu’nin Sesli Okuma Projesi’ne 10 bin kişi katıldı
Sonraki İçerikGazeteci, yazar ve koleksiyoner Yusuf Çağlar koronavirüse yenik düştü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here