Umberto Eco’nun 30 bin kitaplık kütüphanesinden görüntü

0
43

Umberto Eco  geçen yıl 84 yaşında öldüğünde, büyük bir çalışma grubunu ve çok sayıda kitap koleksiyonunu geride bıraktı. Gülün Adı  ve Foucault Sarkacı, çocuklar için öyküler, edebiyat eleştirisi parçaları, göstergebilim üzerine akademik metinler, ortaçağ estetiğinden modern medyaya kadar her şeyin üzerine yapılan çalışmalar ve çok daha fazla okunan romanlar yazdı. Ancak son zamanlarda belirtiğimiz gibi, çok üretken olmaya karşı da tavsiyelerde bulundu. Onun için değil, “her yıl bir kitap yayınlayan bu romancıların” hayatı, bu yüzden “bir hikaye anlatmak için altı, yedi, sekiz yıl harcamaktan hoşlanmıyor”.

Yine de, Eco çok yazdı ve birçok roman okudu, bir ya da iki bölüme bir bakışta kendi romanlarından herhangi birinin göstereceği gibi. James Joyce ve Jorge Luis Borges’in hayranlarından bir hayranı olan Eco, çalışmalarına, çeşitli yerlerin, kültürlerin ve dillerin bir dizi edebiyatının ve entelektüel tarihinin aktardı. Bunlarda sağlam bir zihnin kanıtıydı.

Eco’nun dünyayı dolaşırken ziyaret ettiği bu tür bilgi birikiminin yalnızca hayalini yapabiliriz, ancak yukardaki videoda görebildiğimiz için kendisini inşa ettiğini hayal etmek zorunda değiliz . Eco’nun özel ev kütüphanesi, Borges’in hayal ettiği tüm olası kitapların kütüphanesi gibi sonsuz olmasa da , belli açılardan neredeyse o kadar büyük görünüyor. Kamera, raftan geçtikten sonra raftan geçerken Eco’yu takip ediyor, bazıları duvarları ve diğerlerini serbest duruyor, sonunda dikenleri dışarıya bakacak şekilde kitaplarının çok azını rafa asmasına rağmen, özellikle bir hacme ulaşıyor.

Maria Popoya’nın Brain Pickings’de alıntıladığı Nassim Nicholas talebe göre, Eco’nun kütüphanesi 30.000 kitap içeriyordu ve ziyaretçileri iki kategoriye ayırma eğilimindeydi: ” Vay! Signore professore dottore Eco, ne bir kütüphaneniz var! Bu kitapların kaç tanesini okudunuz? ‘ ve diğerleri – çok küçük bir azınlık – özel bir kütüphanenin ego artırıcı bir ek olmadığı, bir araştırma aracı olduğu fikrine kapılanlar. Kitap okumak okunmamış kitaplardan çok daha az değerli. ”

Kaynak: http://www.openculture.com/2017/03/watch-umberto-eco-walk-through-his-immense-private-library.html

Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın