Uluslararası Göç Filmleri Festivali Başladı

0
786

Bu yıl ilki gerçekleştirilen dünyanın en geniş katılımlı ve kapsamlı tematik film festivali ‘Uluslararası Göç Filmleri Festivali, gerçek zamanlı 3D sanal stüdyoda‘artırılmış gerçeklikle’ düzenlenen yeni nesil açılış töreniyle başladı.

Gaziantep’te gerçekleştirilmesi planlanan ancak salgın nedeniyle ertelenen festival, Türk mühendisler tarafından yapılan özel uygulamayla artırılmış gerçeklik dünyasına taşındı. Böylece dünyada ilk kez uluslararası bir etkinlik görüntünün sanal mı gerçek mi olduğunun anlaşılmadığı ‘artırılmış gerçeklik’ teknolojisiyle izleyicilerle buluştu.

Bakan Soylu: Göçü tanımak, kendimizi tanımak demektir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ‘sanal olarak’ Gaziantep’teki tarihi Mecidiye Han’dan birlikte yaptıkları açılış konuşmasıyla başladı. Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin kültürel bir etkinlikten çok daha fazlası olduğunu, daha iyi bir gelecek ve dünya için önemli bir adım olacağını dikkat çekti.

Bakan Ersoy: Sanatın dili empatiyi kolaylaştıracak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin korkuları bilgiyle, önyargıları empatiyle yenmenin gayreti olduğunu belirtti. Ersoy, “Sinema gibi etkili bir sanat dilini kullanarak oluşturabileceğimiz bilinç ve farkındalığa her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. İnanıyorum ki sanatın dili, empatiyi kolaylaştıracak ve güçlendirecektir. Anlayış ise sevgi ve hoşgörüyü tesis edecek, çözümün önündeki engelleri kaldıracaktır. Uluslararası Göç Filmleri Festivali korkuları bilgiyle, önyargıları empatiyle yenmenin gayretidir.”dedi.

Danny Glover’a ‘Onur’, Gamze Özçelik’e‘Sınırsız İyilik’ Ödülü

Yeni nesil açılış töreninde dünyaca ünlü isimlerin yer aldığı Uluslararası Uzun Metraj, Unicef Uluslararası Kısa Film ve Aynı Gemi Kısa Film Yarışması jüri üyeleri ile yarışma filmleri de tanıtıldı. Kendisi de Suriye göçmeni bir aileden gelen Festivalin Onursal Başkanı Oscarlı oyuncu F. Murray Abraham’ın görüntülü videoyla herkesi festivale davet ettiği açılış töreninde ‘uzun metraj’ jürisinde yer alan ABD’li oyuncu Danny Glover’a ‘Onur Ödülü’, yıllardır mülteciler için yardım çalışmaları yürüten Gamze Özçelik’e ise ‘Sınırsız İyilik Ödülü’ verildi.

 ‘Göçün Çığlığı’ sahne aldı

30 ülkeden 45 filmin gösterileceği Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin açılış töreninde ‘Göçün Çığlığı’ da sahne aldı. Dünyanın en iyi udilerinden Ara Dinkjian, neyzen Bilgin Canaz, ünlü orkestra şefi Musa Göçmen ve Japon arp sanatçısı Tomoko Sato, “Suzan Suzi“; dünyanın dört bir yanından dijital olarak bir araya gelen 20’den fazla sanatçı ise özel enstrümanlarla Gaziantep Yolunda türküsünü seslendirdi.

Gecenin sunuculuğunu Fadik Sevin Atasoy ile Toprak Sergen yaptı.

21 Haziran’daki kapanış töreni yine artırılmış gerçeklikle İngiltere’deki Stonehenge Anıtı ile Göbeklitepe’nin dijital olarak harmanlanmasıyla oluşturulan sanal sahnede gerçekleştirilecek.

‘Uzun Metraj’da 8 film yarışacak

  • For Sama/Sama İçin (İngiltere, ABD / 2019)
  • Midnight Traveler/Gece Yolcusu (Amerika, Katar, Kanada, İngiltere / 2019)
  • Omar And Us/Omar ve Biz (Türkiye / 2019)
  • Kızım Gibi Kokuyorsun/Scent Of My Daughter (Türkiye, Amerika, Fransa / 2019)
  • Oskar&Lilli (Avusturya / 2020)
  • Oğlum Gibi/Just Like My Son (İtalya, Hırvatistan, Belçika / 2018)
  • Rafaël (Hollanda, Belçika, Hırvatistan / 2018)
  • The Merger/Extra Time / Birleşme (Avustralya / 2018)
Önceki İçerikEzel Akay Geleceğin Sinemacıları İle Senaryo Geliştirme Atölyesi’nde Buluştu
Sonraki İçerikTürkiye Yayıncılar Birliği’nin Onlıne Editörlük Atölyesi’nde Yeni Dersler 20 Haziran’da Başlıyor!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here