Uçan Halı Tiyatrosu’na bir dedektif bir de Pinokyo aranıyor!

0
58
Turne Dedektifleri

Çocukların sevdikleri maceraların yazarı Sevgi Saygı, yeni kitabı Turne Dedektifleri ile okuyucusunu sürükleyici bir maceranın içine çekiyor. Editörlüğünü Müren Beykan‘ın yaptığı Turne Dedektifleri Günışığı Kitaplığı‘ndan yayımlandı.

Çocuk ve gençlik edebiyatımızdaki gizemli kurgularıyla özel bir okur kitlesine sahip olan Sevgi Saygı, yeni romanında soluksuz bir dedektiflik serüvenine davet ediyor. İzmir’den yola çıkan turne otobüsüyle, Bergama’dan Çanakkale’ye kadar uzanan esrarengiz bir tiyatro kumpanyası hikâyesi anlatıyor.

Sanatın birleştirici gücünden çocukların dijital alışkanlıklarına kadar pek çok güncel konuyu ustalıkla işleyen yazar, okurunu heyecan dolu bir maceraya katıyor. Ergenlik duygularıyla baş etmeye çalışan çocukların, aileleriyle deneyimlediği sanat yolculuğu, sıradışı bir edebiyat şölenine dönüşüyor.

3 kitaplık “Memo’nun Macerası” dizisiyle çok sevilen Sevgi Saygı, film tadındaki yeni kitabıyla yine çok şaşırtacak, çok gülümsetecek! Fırat ve ailesi, Uçan Halı Tiyatro Topluluğu’nun üyesidir. Her yaz başında, çocuklar aileleriyle birlikte turne otobüsüne doluşup, çeşitli kentlerde oyunlar sergilemek üzere yola koyulurlar. O yaz, ünlü Mehtap Aycan da onlara eşlik eder. Fırat’ın polisiye oyun yazma hevesi ve en yakın arkadaşı Deniz’le dedektif olma hayalleri sürerken, Pinokyo’yu kimin oynayacağı tartışılır. Ancak, turnenin Bergama durağında beklenmedik şeyler olur. Tiyatro âşığı grubun artık gerçekten bir dedektife ihtiyacı vardır…

Sevgi Saygı Hakkında

Turne Dedektifleri

1957’de İzmir’de doğdu. 1981’de Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü’nü, 1985’te Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü’nü bitirdi. Aynı yıl Atıf Yılmaz’ın filmlerinde yönetmen asistanı olarak görev aldı. TRT İstanbul Radyosu’nun Arkası Yarın, Radyo Tiyatrosu ve Çocuk Bahçesi kuşakları için kaleme aldığı oyunların yanı sıra, Tiyatro Ti için “Hayalet ve Başkan” oyununu yazdı.

2009’da yayımlanan ilk çocuk romanı Babam Nereye Gitti? ’yi, devam kitapları Amcama Neler Oluyor? ve Gizemli Günler izledi.

2010’da Şimugula adlı çocuk romanıyla da dikkati çeken Saygı, Babaannemin İçine Uzaylı Kaçtı!  ’nın (2016) ardından, dört kitaplık “Yasemin ve Lavanta” dizisini (2017) kaleme aldı. “Bebek” adlı öyküsüyle Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’nin (FABİSAD) 2013 Gio Ödülleri’nde dereceye giren yazarın 2014’teki kitabı, Peri Efsa (ON8) adlı bir gençlik romanı. İlk kez 2004’te yayımlanmış olan ünlü kitabı Gezgin de, 2015’te ON8 tarafından aynı adla yenilendi. Saygı’nın eğlenceli üslubu ve merak uyandırıcı öyküsüyle dikkati çeken son kitabıysa, Turne Dedektifleri (2019). Yazar, İzmir yakınında, Gencelli’de kedileri ve köpeğiyle birlikte yaşıyor.


Ze Kitap’a Destek Olmak İster misiniz?
Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılabilmek için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Bize Patreon üzerinden destek olabilirsiniz. Çok teşekkürler.
Destek Olun!


Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın