Türkiye Yayıncılar Birliği’nden Muzır Neşriyat Kararına Tepki: Trajikomik Bir Sansür Vakası

0
758
bebekler

Türkiye Yayıncılar Birliği, Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bilimsel içerikler üreten TÜBİTAK Yayınları’ndan 2013 yılında yayımlanan Anna Milbourne’nun, “Bebekler Nereden Gelir?” kitabını muzır neşriyat ilan edilmesini trajikomik bir sansür vakası olarak niteledi. Yayıncılar Birliği, yetkilileri acilen, Türkiye’de ifade ve yayınlama özgürlüğünü engelleyen ve tarafı bulunduğumuz uluslararası sözleşmelere aykırı düşen ahlakçı ve yasakçı zihniyetle alınan “muzır neşriyat” kararlarını önleyecek somut adımlar atmaya çağırdı.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nın, kitapları “muzır” ilan etmeye devam ettiğine işaret edilerek, “Kurulun son muzır kararı ise ne yazık ki yeni bir trajikomik sansür vakası olarak kayıtlara geçti: Resmî Gazete’deki 6 Temmuz 2020 tarihli kurul kararına göre, TÜBİTAK Yayınları’ndan 2013 yılında yayımlanan Anna Milbourne’nun “Bebekler Nereden Gelir?” kitabı muzır neşriyat ilan edildi”denildi.

Kitapta küçük bir penguenin, bebeklerin nereden geldiğini merak etmesi üzerine, bazı hayvanların yavrularının yumurtada, bazılarının ise annelerinin karnında büyüyüp hazır olduklarında dünyaya geldiklerini keşfetme macerasının anlatıldığı ifade edilen açıklamada, “Kurul üyeleri bebekleri hâlâ leyleklerin getirdiğine inanıyor değilse, embriyoloji biliminin anlattığı şekilde yavrulama biçimleri arasındaki farkları ortaya koyan bir çocuk kitabının, ‘küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna’ hangi nedenle karar verildiğini tahmin bile edemedik.”denildi.

Açıklamada, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı kurul aldığı bu kararla TÜBİTAK’la da karşı karşıya geldiğine dikkat çekilerek, “2 yıl içinde 9 kitabı muzır ilan eden ve nasıl bir uzmanlığa sahip oldukları bilinmeyen 5 üyesi merak edilen Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bilimsel içerikler üreten bir kuruluşun yayımladığı kitabı muzır ilan etti. Anlayamıyoruz ve açıklayamıyoruz!”denildi.

Anayasal bir hak olan açıklama ve yayımlama özgürlüğünün bakanlık tarafından atanmış 5 kurul üyesi tarafından engellendiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Eserin, türüne göre ayrı ayrı uzmanlıklar gerektiren ve anayasal bir hakkı kısıtlayıp engelleyen bir kararın, bakanlık tarafından atanmış 5 birim amiri tarafından verilebilmesi; ifade, bilim ve sanat ile açıklama ve yayımlama özgürlüklerinin ihlal edilmesidir. Demokratik toplum ilkesinin esas alındığı bir sistemde bunun kabulü mümkün değildir.

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun son kararı trajikomik bir sansür vakası olarak tarihe geçerken, kurulun miadını doldurduğunun da açık bir kanıtıdır. 

Yetkilileri acilen, Türkiye’de ifade ve yayınlama özgürlüğünü engelleyen ve tarafı bulunduğumuz uluslararası sözleşmelere aykırı düşen ahlakçı ve yasakçı zihniyetle alınan “muzır neşriyat” kararlarını önleyecek somut adımlar atmaya çağırıyoruz.”

Önceki İçerikPulitzer Ödüllü Müzik Eleştirmeni Harold C. Schonberg’in “Büyük Besteciler” İsimli Kitabı Vakıfbank Kültür Yayınları Tarafından Yayımlandı
Sonraki İçerikHüseyin Rahmi Gürpınar’ın Ünlü Eseri Hem Orjinal Hem De Günümüz Türkçesi İle Yayımlandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here