Türk sinemasının unutulmaz yıldızı Cahide Sonku’nun hayatı roman oldu

0
642

Türk sinemasının unutulmaz yıldızı Cahide Sonku’nun yaşamını konu alan ve yazar Eyüphan Erkul’un uzun yıllar süren araştırmaların ardından kaleme aldığı biyografik romanı “Cahide: Melekler Yeryüzünde Yaşayamaz” yayımlandı. İclal Aydın Kitap Kulübü’nün sunduğu ve Artemis Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alan roman Cahide Sonku’nun yaşamına olduğu kadar, dönemin önemli kişileri ve kavramlarına da farklı bir perspektiften bakıyor.

Romanın editörlüğünü de üstlenen İclal Aydın, kaleme aldığı arka kapak yazısında, “Onun hakkında yazılan, çekilen, çizilen hemen her şeyi aramaya, okumaya, izlemeye başladım. Cahide Sonku’nun hayatına ne kadar hâkim olsam da Eyüphan Erkul’un yazdıklarını sanki ilk kez öğreniyormuşum gibi büyük bir ilgiyle okudum. Sonra kızım da dahil 2000 sonrası doğanların, hatta geçen yüzyılın son on yılında dünyaya gelenlerin hiç bilmediği o görkemli yılları, tanımadıkları o şahane isimleri onlara tanıtmak, unutmamak, unutturmamak gerek diye düşündüm,” ifadelerini kullanıyor.

ÖN ADI SERAP’TI, HAYAL GİBİYDİ BİRAZ

Daha önce üç romanı yayımlanan yazar Eyüphan ErkulCahide Sonku’nun mertebesine daha önce kimsenin ulaşamadığını ve ondan sonra da kimsenin erişemediğini söylüyor ve ekliyor: “Hiç kimse onun kadar tanınmadı, onun kadar sevilmedi, onun kadar arzulanmadı. Ama onca sevgi selinin ortasında hep köksüz yaşadı Cahide… Ön adı Serap’tı, hayal gibiydi biraz. Belki de bu yüzden hiç yaşamamış gibi davrandı ömrünün son deminde. Bir rüya gibi geldi geçti sinema tarihimizden. Sanki bir an esti ve etkisi sürmeye devam ediyor hâlâ. Kimsenin çıkamayacağı kadar zirveye çıktı, kimsenin göremeyeceği diplerde gezindi. Yine de her seferinde ayağa kalktı. Sinemadaki ilk “starımız” oydu. Hayat denen uğultunun içinden hızla geçip gitti ve rüzgârı hâlâ dinmedi. Dinmeyecek…”

EYÜPHAN ERKUL KİMDİR?

1969 yılında Gaziantep’te doğdu. Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro/Dramatik Yazarlık Bölümü’nü bitirdi. Yayınevi yöneticiliği, sinema filmlerinde ve dizilerde senaristlik yaptı. Gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Üniversitelerde senaryo ve yazarlık dersleri verdi. Haydi Düş Önüme Serçe (2001), Karayılan (2010), Savaş Ana (2013) romanlarının yanı sıra tiyatro oyunları kaleme aldı. Ulusal ve uluslararası film festivallerinde “En İyi Senaryo” ödüllerine layık görüldü. Yazar, uzun yıllardır Heybeliada’da yaşıyor.

Önceki İçerikİstanbullu Rum aşçı ve yazar Meri Çevik Simyonidis’ten yeni kitap: Unutulmaz Hayat Reçeteleri
Sonraki İçerikÇeviri kitapta çevirmenin doğum tarihine bakılır mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here