Türk Romancılığının İlk Dönemi Mercek Altına Alınıyor

0
2397
türk romanı

Robert P. Finn, 1872-1900 yılları arasında yazılan romanları incelediği Türk Romanı isimli araştırma eseri Tomris Uyar’ın çevirisiyle Everest Yayınlar tarafından yayımlandı.

Türkiye’de roman, Batılı örnekler ışığında ilk eserlerin kaleme alındığı Tanzimat döneminde doğmuş, Osmanlı İmparatorluğu’nun yenileşme çabaları içerisinde kendisine yer bulmuştur. New York ve Princeton üniversitelerinde Ortadoğu çalışmaları yürüten ve uzun yıllar ülkemizde çeşitli görevlerde bulunan Robert P. Finn, 1872-1900 yılları arasında yazılan romanları incelediği Türk Romanı’nda, bu ilk eserlerin başarısının yanı sıra bir döneme tanıklığını ve tarihsel işlevini irdeliyor. Şemsettin Sami, Ahmed Midhat, Emin Nihat, Samipaşazade Sezai, “Mizancı” Mehmed Murad, Recaizade Mahmud Ekrem, Nabizade Nazım ve Halid Ziya Uşaklıgil’i mercek altına alan Finn, odağına Halid Ziya’yı yerleştiriyor; onu ilk usta, Batılı anlamda ilk başarılı romancı olarak nitelerken eserlerine, başta Mai ve Siyah, Aşk-ı Memnu olmak üzere özel bir yer ayırıyor.

Türk Romanı, türün köklerine inme çabasının yanında bir imparatorluğun son demlerindeki yaşam kültüründen de örnekler sunan, edebiyat araştırmacılarına ve öğrencilerine perspektif katacak bir başvuru kaynağı.

Önceki İçerikTimothy Morton, Hipernesnelerin Ne Olduğunu ve Etkilerini Anlatıyor
Sonraki İçerikTevfik Fikret’in Hikayeleri İlk Kez Toplu Şekilde Yayımlandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here