Tolkien ‘ın Destansı Eseri “Beren ile Luthien” Türkçede

0
7

Yüzüklerin Efendisi” kitabının yazarı J.R.R. Tolkien ’in yayımlanmamış metinlerden derlenerek bir kitap haline getirilen “Beren ve Luthien’in hikayesi Çiğdem Erkal İpek’in çevrisiyle İthaki Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tolkien’in yayımlanmayan metinlerinden derlenerek başlı başına bir kitap haline getirilen Beren ile Luthien’in destansı hikayesi Hobbit, Yüzüklerin Efendisi, Silmarillion ve Tolkien’in yarattığı Elfler, İnsanlar, Orklar ve Cücelerle dolu Orta Dünya hayranlarını bir kez daha bir araya getirecek.

J.R.R. Tolkien’in İlk Çağ’daki destanları ve mitleri anlattığı Silmarillion’ın gelişiminde büyük bir rol oynayan Beren ile Luthien’in hikayesinin yazım sürecinde pek çok detay değişse de gölgelenen aşkları hep baki kaldı: Beren ölümlü bir İnsandı, Luthien ise ölümsüz bir Elf. Önemli bir Elf beyi olan babası, kızının Beren’le olmasına karşıydı ve eğer Luthien’le evlenmek istiyorsa Beren imkansız bir görevi yerine getirmek zorundaydı. Beren, Luthien ile birlikte kötülerin en kötüsü, Kara Düşman, Morgoth olarak da bilinen Melkor’dan en değerli mücevher Silmarili çalmaya çalışacaktı.

Bu kitapta Christopher Tolkien, Beren ile Luthien’in hikayesinin ilk yazıldığı tarihten, Silmarillion’daki haline kadar geçen süreci adım adım ele alıp Orta Dünya’nın en önemli aşk hikayesine nasıl dönüştüğünü, bu evrende giderek nasıl daha büyük bir yer kapladığını gözler önüne seriyor. Bunu yaparken de babasının kelimelerine dokunmadan, orijinal hallerini koruyarak destanın hem manzum hem de mensur biçimlerini ilk kez birlikte yayımlıyor.

J.R.R. Tolkien Hakkında

John Ronald Reuel Tolkien
 • Fantastik edebiyatın en sevilen eserleri Hobbit, Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion adındaki romanların yazarı John Ronald Reuel Tolkien, 3 Ocak 1892 yılında o dönemde Güney Afrika’da Oranj Devleti adıyla anılan bir ülkenin Bloemfontein şehrinde dünyaya geldi.
 • Üç yaşına bastığında Güney Afrika’dan ayrılıp İngiltere’nin Birmingham kentindeki annesinin yanına taşındı. Tolkien’ın İngiltere’de yaşamaya başlaması hayatını değiştirmişti.
 • Özellikle Sarehole adındaki bir köy, Tolkien’ın zihninde büyük bir etki bırakmıştı; bu nedenle bu köy, yazarın Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi kitaplarında yer alan Shire köyünü yazmasında büyük öneme sahipti.
 • Tolkien’ın dünya dillerine ve etimolojiye tutku derecesinde bir yatkınlığı vardı ve bu nedenle eserlerinde kullanabileceği yapay diller ve alfabeler oluşturdu.
 • Tolkien’ın Orta-Dünyası tüm bu etkilerin yanında yazarın 1. Dünya Savaşı’ndaki tecrübesinden de izler taşımaktadır. Tolkien, 1915’te mezun olduğunda Büyük Savaş’a muhabere teğmeni olarak katıldı ve Fransa’da cepheye gitti. Savaş Tolkien’ın Yüzüklerin Efendisi adlı eseri yazmasında büyük bir etken niteliğindeydi.
 • Tolkien, cepheden ayrıldıktan sonra Oxford’a dönerek 1925 yılında Anglo-Sakson profesörü oldu. Tolkien, burada çok sevilen bir eğitmen olarak dilbilimi çalışmalarını sürdürdü.
 • Tolkien’ın Oxford’daki çalışmaları Orta-Çağ Edebiyatı alanında yoğunlaşmaktaydı. Yazar, çok sevilen eserlerinin arkaplanını bu çalışmalarından yola çıkarak oluşturmuştu. Tolkien’ın yetenekleri, araştırmaları ve tecrübeleri o sıralar yazmakla uğraştığı Silmarillion adlı esere kaynak olmuştu.

1937’de Hobbit’i Yayımladı

 • Tolkien, çocuklarına, kurguladığı evrende geçen öyküler anlatıyordu ve bu öyküler arasında Bilbo Baggins adında küçük, neşeli bir canlının, kullanana görünmezlik bahşeden bir yüzük bulmasıyla ilgili bir öykü de yer almaktaydı. Bu öykü daha sonra 1937 yılında kitap haline getirildi. Bu kitabın adı Hobbit’ti. Hobbit kitabı, çeşitli kesimlerce bir dil profesörünün masal kitabı yazmasının gülünç olduğu sebebiyle olumsuz yorumlansa da çok büyük bir eleştirmen ve okur kitlesi tarafından beğeniyle karşılandı.

Hobbit’in Başarısı Cesaretlendirdi

 • Hobbit’in başarısı Tolkien’ı daha ciddi bir çalışmaya başlaması için cesaretlendirdi ve Tolkien, üslup ve yazım tekniği konusunda Hobbit’ten ayrılan; ama Hobbit eserinin devamı niteliğindeki Yüzüklerin Efendisi serisini yazdı. Yüzüklerin Efendisi, Hobbit’te kurgulanmış öyküyü sürdürüyordu; fakat bunu çok daha ağır bir dille, aşırı değerlendirilebilecek bir titizlikle yapıyordu. Hobbit’in sahip olduğu masalsı anlatım, Yüzüklerin Efendisi kitaplarında yer almıyordu.
 • Seri, üç kitaptan oluşuyordu: Yüzük Kardeşliği, İki Kule, Kralın Dönüşü. Yazar, en sevilen başyapıt üçlemesini 1957 yılında tamamlamıştı. J.R.R Tolkien, Oxford’taki görevinden 1959 yılında emekli oldu ve son yıllarını Silmarillion adlı eseri üzerinde çalışarak sürdürdü. Ne yazık ki Tolkien, 2 Eylül 1973 yılında Silmarillion’u tamamlayamadan hayata gözlerini yumdu ve bu bu eserin tamamlanması görevi oğlu Christopher’a devredildi.

Christopher, babasının notlarını derleyerek Silmarillion’ı tamamladı ve kitap 1977 yılında yayımlandı. Tolkien, fantastik edebiyat denince akla ilk gelen isimdir.

 • Tolkien’ın etkileri müzikten edebiyata; sinemadan vidyo oyunlarına dek geniş bir sanat alanına nüfuz eder. Tolkien’ın en büyük etkisi şüphesiz ki sinemadır. Yüzüklerin Efendisi’nin 2001 yılında vizyona giren ilk bölümü Yüzük Kardeşliği’nin başarısı dünyayı derinden sarsmıştı. Serinin yönetmeni Peter Jackson, Viggo Mortensen, Ian McKellen, Cate Blanchett, Hugo Weaving, Christopher Lee, Elijah Wood gibi büyük isimlere filmlerinde yer vererek kült bir sinema eserine imzasını atmıştı.
 • 2002 yılında İki Kule’nin vizyona girmesiyle beyazperdedeki başarısını ikiye katlayan seri, 2003 yılında Kralın Dönüşü filmiyle büyük bir rekor kırarak, en iyi film dahil tam 12 dalda Oscar Ödülü kazanmıştı.
 • Tüm bu sanat dallarının yanında vidyo oyunlarında da Tolkien etkisi görülür. Warcraft, Warhammer, Elder Scrolls, Dark Souls gibi büyük bütçeli oyunlarda Tolkien’ın kurguladığı ırklar kullanılır ve Tolkien eserlerindeki karakterlere göndermeler yapılır.
Fındıkzade

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın