Tara Westover’ın Ödüllere Doymayan Kitabı Türkçe’de

0
71

Tara Westover ‘ın kendi hayatını anlattığı ilginç kitabı Talebe, Duygu Akın‘ın çevirisiyle Domingo Yayınevi’nden çıktı

Tara Westover’ın bir doğum belgesi olmadı. Okul kaydı yoktu çünkü hayatında hiçbir sınıfa ayak basmamıştı. Tıbbi dosyası yoktu çünkü babası tıp biliminden ziyade kıyamete inanıyordu.

Çocukluğunda Mormon babasının bağnazlığa, erkek kardeşinin şiddete teslim oluşunu izledi. Ve on altı yaşına geldiğinde Tara kendi kendini eğitmeye karar verdi. Bilgiye duyduğu açlık onu Idaho’nun dağlarından çok uzaklara, okyanusların ötesine, bir kıtadan diğerine, Harvard’dan Cambridge’e taşıdı. Neden sonra aklına şu soru düştü: “Acaba fazla mı uzağa gittim?”, “Eve dönmenin hâlâ bir yolu var mı?”

Çıktığı günden itibaren dünya çapında büyük övgü toplayan, pek çok yayın organı tarafından yılın kitabı seçilen ve şu ana dek 40 dile çevrilen Talebe, bir kendini inşa öyküsü. Tara Westover, hiddetli bir sadakatle bağlandığı ailesinin, eğitim sayesinde yaşadığı değişimin ve ayrılık kederinin hikâyesini bizzat kendi  hayat hikâyesini büyük yazarlara özgü bir içgörüyle anlatıyor. Yürek burkan ve umut saçan bir hikaye bu.

Sarsıcı… Tara Westover’ın hayat hikayesi sıradışı ama kitabın merkezindeki sorular hepimize dair: Sevdiklerimiz için kendimizden ne kadar ödün verebiliriz? Büyüyebilmek için onlara ne kadar ihanet edebiliriz?” – Vogue

“İlham Verici.”Bill Gates

“Muhteşem.”Stephen Fry

“Olağanüstü.”Barack Obama

  • Talebe Yılın en iyi kitabı seçkilerinde. (Guardian, Washington Post, New York Times, Boston Globe, The Economist)
  • 2018 Goodreads Okur Ödülü

Tara Westover Hakkında

1986 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin İdaho eyaletinde doğmuştur. En genç yazarlardan biridir. Eserlerini deneme ve anı biçiminde kaleme alan yazarın kendisi tarihçidir. Eserleri New York Times’da en çok okunan kitaplar sıralamasında yer almıştır. Birçok ödülü bulunan yazarın;

  • LA Times Kitap Ödülü
  • PEN America’dan Jean Stein Kitap Ödülü
  • Ulusal Kitap Eleştirmenleri Daire Ödülü gibi daha birçok ödülünde sahibidir.

Kendi yaşamından yola çıkarak yazdığı eserleri, en çok satan kitaplar olmasının yanında yılın en iyileri olarak da nitelendirilmiştir.

Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın