Suç ve Gerilim Romanlarına İlgi Arttı

0
624
Suç ve Gerilim

İngiltere’de yapılan yeni bir anket, sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanmaya başladığından beri insanların kitap okumak için harcadıkları süreyi neredeyse iki katına çıkardığını gösterdi. Araştırma ayrıca okurların distopik romanların “huzursuzluğundan” kaçıp suç ve gerilim romanlarının “rahatlığına” sığındığını ortaya koydu.

Nielsen Book tarafından 29 Nisan ile 1 Mayıs tarihleri ​​arasında yapılan ankete 1000 yetişkin katıldı. Anket sonucuna göre, kitap okumaya haftada yaklaşık 3,5 saat ayıran İngilizler, bu süreyi 6 saate çıkardı. Yetişkinlerin sadece yüzde 10’u daha az okuduklarını söyledi.

Ankete katılanların

  • yarısından fazlası (yüzde 52) daha fazla boş zamanları olduğu için,
  • yüzde 51’i eğlenmek istedikleri için,
  • yüzde 35’i ise kitaplar “krizden kaçış” sağladı için daha fazla kitap okuduğunu söyledi.

Anket sonuçlarına göre küresel salgın döneminde okuların suç ve gerilim romanlarına iştahı arttı. Nielsen Book, distopik hikâyelerin “şu anda çok az ilgi çektiğini” açıkladı.

The Guardian gazetesine sonuçlarla ilgili konuşan İngiliz Bilim kurgu yazarı Louise Doughty, okurların konu tercihlerinin değişmesiyle ilgili yaptığı yorumda,

Zor zamanlarda insanların, kaçış sağlayan, hafif ve iç açıcı masallar okumak istediklerini varsaymak bir hata

dedi. “İnsanlar bir şeyin içine çekilmek istiyor,” diye konuşan Doughty, sözlerine şöyle devam etti:

Suç ve gerilim romanlarında karanlık bazı şeyler olur ama genellikle hikâyenin sonunda bir açıklama veya çözüm de sunulur. Çelişkili görünse de karanlık hikayeler, genellikle daha moral yükseltici hikâyelerdir.

Suç ve gerilim romanları yazarı Peter May de verdiği demeçte,

İyilerin, neredeyse değişmez bir şekilde kötüleri yendiği suç hikâyelerinin, kaybettiğimizi hissettiğimiz değerlere rahatlatıcı bir dönüşü temsil ettiğini düşünüyorum

dedi.

Önceki İçerikReha Tanör Yaşama ve Gastronomiye Dair Lezzetli Sohbetleriyle Karşımızda…
Sonraki İçerik“Kral Şakir Türk Halkını Anlatıyor”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here