Stefan Zweig Külliyatı Gömülü Şamdan ve Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor ile Genişliyor!

0
1406
stefan zweig

Can Yayınları tarafından Stefan Zweig’in Gömülü Şamdan ve Rahet Tanrı’ya Hesaplaşıyor öykülerini yayımladı. Zweig, Gömülü Şamdan’daki öyküsünde Yahudilerin yüzyıllardır süregelen diaspora hayatını hayatını anlatır. Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor’da bir araya gelen öyküler, Zweig’ın her koşulda barışı destekleyen tutumundan ve bu uğurdaki sonsuz çabasından doğmuştur.

Gömülü Şamdan

Bir halkın kader yolculuğu

Gömülü Şamdan, Yahudiliğin kutsal emanetleri arasında yer alan ve ait olduğu topraklardan koparılan Menora’nın, yedi kollu şamdanın yolculuğunu öyküler. Tarih boyunca Kudüs’ten Babil’e giden, tekrar Kudüs’e dönen, Titus tarafından Roma’ya götürülen, Roma’dan Vandallar tarafından kaçırılarak Kartaca’ya sürüklenen bu kutsal emanet, günün birinde Konstantinopolis’te yeniden ortaya çıkar. Mucizeye inanan ve ömrü boyunca bu ânı bekleyen Benyamin Marnefeş, şamdanı ait olduğu topraklara geri döndürmek üzere Bizans’a gider.

Çünkü: Umut hep vardır. Menora’nın bu uzun yolculuğu, Stefan Zweig’ın öyküsünde Yahudilerin yüzyıllardır süregelen diaspora hayatıyla özdeşleşir. Gömülü Şamdan salt bir kutsal emanetin değil, aynı zamanda bir halkın da kader yolculuğuna ışık tutar.

 #kutsalemanet #menora #yedikolluşamdan #diaspora #yahudilik #menkıbe

 Rahel Tanrıyla Hesaplaşıyor

İnanca ve adalete dair

Stefan Zweig, savaş karşıtlığını her zaman ilke olarak savundu. Pasifist düşüncenin insanda tolerans yoksunu bir eylemsizliği değil, nitelikli bir uzlaşı ruhunu doğuracağına inandı. Almanya’da antifaşist güçlerin ittifakının Hitler’in diktatörlüğünü ve dünyayı peşi sıra sürükleyeceği yeni bir savaş felaketini önleyebileceğini erken fark edenlerden biriydi. Söylediği ya da yazdığı her şeyde bir entelektüel olarak kendi imgesinin, yazar olarak da kendi rolünün izdüşümünü bulmak mümkündür. Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor’da bir araya gelen öyküler, Zweig’ın her koşulda barışı destekleyen tutumundan ve bu uğurdaki sonsuz çabasından doğmuştur. Yahudiliğin ve Hinduizmin kadim bilgisinden izler taşıyan bu öyküler, şiddetin her türlüsüne karşı bizi tetikte olmaya çağırır.

Önceki İçerikTrump’ın Psikolojik Geçmişini Anlatan Kitap Rekor Kırdı, İlk Gününde 950 Bin Sattı
Sonraki İçerikİBB, İstanbulluları Sanatla Buluşturmaya Devam Ediyor!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here