Şilili Yazar Roberto Bolano’nun Gerçek Bir Polisin Çilesi İsimli Romanı Türkçede

0
798

Şili’nin en büyük yazarlarından Roberto Bolano ‘nun Gerçek Bir Polisin Çilesi adlı romanı Can Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Gerçek Bir Polisin Çilesi, Bolano’nun on beş yıl boyunca, ölümüne kadar yazmaya devam ettiği bir roman olmanın yanı sıra, 2666’dan Vahşi Hafiyeler’e tüm eserlerinde tuğla tuğla inşa ettiği roman evreninin perdesini aralayan bir yapıt olma özelliğini taşıyor.

Gerçek Bir Polisin Çilesi seksenli yıllarda başlayıp Bolaño’nun ölümüne kadar devam eden bir projeydi. Bazı mektuplarında bu projeden söz etmiş, 1995’teki bir mektubunda,

Novela: Birkaç yıldır Gerçek Bir Polisin Çilesi adlı bir kitap üstünde çalışıyorum ve BENİM ROMANIM O: Başkahraman dul kalmış elli yaşlarında bir üniversite profesörü, on yedisinde bir kızı var, hayatlarını geçirmek için ABD sınırının yakınlarındaki Santa Teresa’ya gidiyorlar. Sekiz yüz bin sayfa filan, kimsenin tek kelime anlayamayacağı tam bir karmaşa…

diye yazmıştır.

Gerçek Bir Polisin Çilesi, Bolaño’nun en iyi eserleriyle yakın ilişkisi, bereketli yaratıcılığı, kaybedenlerle özdeşleşmesi, etik ilkelere gerek duymayan bir etik barındırması, yakın bulduğu yazarların zekice okumasını yapması, kökten bağımsızlığı, anlatı zevkini diri tutan bir modern roman sunması, eğitimini aldığı ve yazarlığını borçlu olduğu yerlere amansız vefa göstermesi, bir yaşama ve varoluş biçimi ifade eden kozmopolitliği, sosyal yankılarından ayrı olarak umutsuzca ve mutlulukla kendini yaratıma teslim etmesi nedeniyle özel bir ilgiyi hak ediyor.

Gerçek Bir Polisin Çilesi’nde yine son derece tanıdık ve bir o kadar vazgeçilmez bir Roberto Bolano karşımızda.

Polis, bu karmakarışık romanı düzene sokmaya uğraşacak okurun ta kendisi.

Roberto Bolaño

Önceki İçerikRukiye Öztaş Cesur’un Kaleminden Şiirle Derinleşen Dünyanın Sesi “Geldim”
Sonraki İçerik“Kavalalı Mehmed Ali” İlk Kez Türkçe’de

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here