Sherlock Holmes ve II. Abdülhamid’in Buluştuğu Roman

0
24

Uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan gazeteci Andrew Finkel, “İkinci Eş Serüveni’nde tarihin en ünlü dedektifi Sherlock Holmes ile onun büyük bir hayranı olduğu bilinen II. Abdülhamid’i bir araya getiriyor. Andrew Finkel’in kaleme aldığı roman Işılar Kür’ün çevirisiyle Everest Yayınları etiketiyle yayımlandı.

 İkinci Eş Serüveni

Sultan, Osman’a, “Bu Sherlock Holmes için çok başarılı  bir gün oldu,” dedi, camiye girmek için arabadan inerken.
“Helen Stoner adında genç bir kadının ve Abdülhamid adında bir hükümdarın hayatını kurtardı.”

Arthur Conan Doyle bir röportajında, en sevdiği Sherlock Holmes öyküsünün “İkinci Eş Serüveni” olduğunu söyler. Ne var ki böyle bir öykü yoktur ve ünlü dedektifin hayranları yıllardır bu muammayı çözmeye çalışmaktadır. Bu takıntılı okurlardan biri de Baker Sokağı’nda oturan bir doktordur ve Osmanlı uzmanı akademisyen Leyla Arslan’la birlikte kayıp metnin peşine düşer. Gizem Buckingham Sarayı’ndan Yıldız Sarayı’na uzanırken, arayışları beklenmedik başka sırları da açığa çıkaracaktır…

Uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan gazeteci Andrew Finkel, İkinci Eş Serüveni’nde tarihin en ünlü dedektifi Sherlock Holmes ile onun büyük bir hayranı olduğu bilinen II. Abdülhamid’i bir araya getiriyor. Bir katilin yerine bir metnin peşine düşen bu sıradışı dedektiflik romanı, iç içe geçen hikâyelerle bir labirent anlatıya dönüşüyor.

Andrew Finkel Hakkında:

Sherlock Holmes
Andrew Finkel
  • 1989 yılından beri Türkiye’de gazeteci olarak çalışmaktadır.
  • Bu süre zarfında The Daily Telegraph, The Times, The Economist, Time, ve CNN gibi çeşitli basın yayın kuruluşlarının temsilciliğini yürütmüştür.
  • Aynı zamanda The Washington Post, Cornucopia magazine ve en son olarak da Le Monde Diplomatique olmak üzere diğer yayınlara da katkı da bulunmuştur.
  • Alışılmışın dışında Türkçe gazetelerin haber servislerinde ve bazı gazetelerde köşe yazarı olarak çalışmış ve düzenli olarak Türk TV’lerinde yer almıştır.
  • 2002-2003 yılları arasında Michigan Üniversitesi’nde Karsten Prager bursu ve
  • 2005’de Washington Demokrasi için Ulusal Yardım kuruluşundan Reagen Fascell Demokrasi bursu aldı.
Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın