Şerife Bilgili Ercantürk’ün İlk Kişisel Sergisi Artweeks@Akaretler’de

0
53
Şerife Bilgili Ercantürk

Şerife Bilgili Ercantürk ’ün “-2” isimli ilk kişisel sergisi, 22 Eylül‘e kadar Akaretler Sıraevler 4 numaralı binada sanatseverler ile bir araya geliyor.

Genellikle büyük boyutlu tuval çalışmalarıyla yaşamından deneyimlediği olayları üretim sürecinin bir parçası olarak ele alan Şerife Bilgili Ercantürk, çalışmalarında dışavurumcu yönelimli teknikleriyle, üstü kapalı imgelerinin muğlaklaştırdığı anlatımı izleyiciyle bir araya geliyor.

Sanatçının Artweeks@Akaretler bünyesinde yer alan ilk kişisel sergisi; hayata dair olanların bir şekilde yoldan çıkmasıyla, başlangıcı “0” değil, “-2” kabul eder.

Sergi; beş inşaat merdiveninin, yaratılan beyaz temsili bir boşlukla sonsuzluğa gönderildiği enstalatif bir çalışmayla başlıyor. Serginin isminin yapı ile ilişkili çağrışımı ve merdivenin yarattığı metafor yerleştirmenin mekan üzerinden okunmasına olanak tanıyor. Hayatın bütün olasılıklara açıklığını çağrıştırması bakımından bir hazır nesne olarak merdivenin kullanımı hayatın akışını sorguluyor.

Eserlerin arasındaki bağlantıyı sağlayan ham bir mekanda gerçekleşen serginin genel yaklaşımı; Ercantürk’ün görsel belleğinin birikimleriyle şekilleniyor. Ercantürk, genellikle büyük boyutlu çalışmayı tercih ettiği tuvallerinde temel görsel öğelerini belli bir ritimle yüzeye dağıtırken; damlatma, fırlatma, kazıma gibi farklı teknikleri kullanyor. Tuval yüzeyine; inşaat malzemeleri, demir testereleri, beton, çekiç ve kilitler, rulman ve makina parçaları monte ediyor.

Akaretler Sıraevler 4 numaralı binada, sanatseverlerle buluşacak sanatçının ilk kişisel sergisi, 22 Eylül‘e kadar ziyaret edilebilecek.

Şerife Ercantürk Hakkında

  • 1957 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu.
  • Yükseköğrenimini Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamladı.
  • 1976 yılında, henüz üniversite yıllarında başladığı çalışma hayatına, 1993 yılında aile şirketleri Hayat Turizm Ticaret Anonim Şirketi’nde devam etti.
  • 2006 yılında kardeşleri ile birlikte ikinci kuşak olarak Bilgili Şirketler Grubu yönetimini devraldı.
  • Radisson Blu Conference & Airport Hotel İstanbul,Ahmet Rasim Paşa Yalısı, Akaretler Sıraevler, W Hotel İstanbul, Gülhane Parkı Alay Köşkü restorasyonu, Selanik Atatürk Evi, Soho House İstanbul ve Galataport gibi bir çok projeden sorumlu Yönetim Kurulu temsilcisi olarak inşaat yönetimi yapmakta olan Şerife Bilgili Ercantürk, eş zamanlı olarak TTYD (Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği) ve TİKAD’ın (Türkiye İş Kadınları Derneği) yönetim kurulu üyeliğini yönetmektedir.

Ze Kitap’a Destek Olmak İster misiniz?
Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılabilmek için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Bize Patreon üzerinden destek olabilirsiniz. Çok teşekkürler.
Destek Olun!


Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın