Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri Sahiplerini Buldu

0
23514
Sennur Sezer

Bu yıl beşincisi düzenlenen Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri açıklandı. Şiirimizin güzel ustalarından Sennur Sezer’in adına, Gıda-İş Sendikası ve Manos Kitap işbirliğiyle dosya bazında düzenlenen ödüller bu yıl da sahiplerini buldu.

Lillipütyen” başlıklı dosyasıyla Sultan Gülsün şiir ödülüne değer görülürken; öykü dalındaki seçici kurul Hıdır Murat Doğan’ın, “Biraz Ormanda Saklanacağım” başlıklı dosyasını birinciliğe değer gördü.

Şiir Ödülünün Sahibi Sultan Gülsün

Bu yıl ki şiir ödülünün sahibi olan Sultan GülsünLillipütyen” adını verdiği özgünlüğü arayan isyankâr dosyasında, kendine ait bir dize kurgusu ve dil arayışıyla, imgelere ve kitaplara sığdıramadığı etik yoklama huzursuzluğuyla, normları, ardından ne yapacağını düşünmeksizin yıkma çabasıyla A. Hicri İzgören, Orhan Alkaya, Nalan Çelik, Gülce Başer ve C. Hakkı Zariç’ten oluşan seçici kurulu etkiledi.

Seçici Kurul Özel Ödülü ise özenli dizeleri ve renkli imgelemiyle dikkat çeken “Porselen Güvercin” dosyasıyla Emre Şahinler’in oldu. Şahinler’in dosyası şık ifadeleri, zengin ve güçlü bir dilin izlerini taşıyordu.

Öykü Ödülü Hıdır Murat Doğan’ın

2020 Sennur Sezer Öykü Ödülü ise Hıdır Murat Doğan’ın, “Biraz Ormanda Saklanacağım” başlıklı dosyasına verildi. Sade ve fazlalıktan uzak anlatım dilini, çağımız insanının içinde taşıdığı boşluğu, karanlığı, “renksiz, yapay ve eğreti olmamışlığı” anlatmakta ustaca kullanabilmiş, “durup fırtınanın dinmesini bekleyen” insanın hissettiği tek başınalığı ve zamansızlığı öykülerinde başarıyla işleyebilmiş olması itibariyle, Adnan Özyalçıner, Ayşegül Tözeren, Jaklin Çelik, Sibel Öz ve Ahmet Tulgar’dan oluşan jüri tarafından birincilik ödülüne değer görüldü.

Jüri Özel Ödülü ise öyküleme tekniği ve dilini başarıyla kullanabilme potansiyeli, duyarlı bir bakış açısıyla dikkat çeken kurgu zenginliği ve atmosfer kurmadaki başarıları nedeniyle bu yıl iki dosyaya birden verildi. Korkuluk adlı dosyasıyla Gülizar Aytekin ve Kaldığı Yerden adlı dosyasıyla Okan Alay Jüri Özel Ödülü’ne değer görülen dosyalar arasında yer aldı.

Ödül Töreni 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde

Katılımcılara ve jüri üyelerine ayrı ayrı teşekkür eden Gıda-İş ve Manos Kitap temsilcileri, her yıl Sennur Sezer’in doğum gününde, 12 Haziran’da yapılan ödül töreninin bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle 1 Eylül Dünya Barış Günü yapılmak üzere ertelendiğini duyurdular.

Önceki İçerikCan Yayınları’na Avrupa’dan İki Ödül
Sonraki İçerikİBB’nin Kitap Kampanyası’nda 170 Bin Sipariş Alındı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here