‘Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri’ başvuruları başladı

0
2754
Sennur Sezer

DİSK/Gıda-İş Sendikası ve Manos Kitap tarafından 2015 yılında hayatını kaybeden şiirin ve umudun yorulmaz iğnesi Sennur Sezer anısına düzenlenen “Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri” için başvurular 1 Aralık tarihinde başladı. Adaylar 19 Şubat 2021 tarihine kadar başvurularını yapabilecek.

Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri’nin amacı, “Birlikte yaşadığımız topraklarda ‘Sabah sokakları saran ekmek kokusunun mayalanışındaki uykusuzluk payı’nı yazmak ve emeğin tarihine yeni kaynaklar sunmak” belirtildi. 

Ödüllerin öykü jürisini Adnan Özyalçıner, Nalan Barbarosoğlu, Ayşegül Tözeren, Sibel Öz ve Ahmet Tulgar oluşturuyor. Şiir jürisinde ise A. Hicri İzgören, Orhan Alkaya, Nalan Çelik, Gülce Başer ve C. Hakkı Zariç yer alıyor.

Geçen yıl ödüller “Lillipütyen” başlıklı dosyasıyla Sultan Gülsün şiir ödülüne değer görülürken; öykü dalındaki seçici kurul Hıdır Murat Doğan’ın, “Biraz Ormanda Saklanacağım” başlıklı dosyasını birinciliğe değer görmüştü.

Ödüllere katılım koşulları şöyle:

Ödüle daha önce dergilerde yayımlanmış olsa da kitap olarak yayımlanmamış ve daha önce herhangi bir ödül almamış öykü ve şiir dosyaları katılabilir. Her katılımcı ödüllerden sadece birisine ve sadece bir dosyayla katılabilir.

Şiir ve öykü dalında yalnızca birincilik ödülü verilecek, kazanan dosyalar Manos Kitap tarafından yayımlanarak kitaplaştırılacaktır.
Jürinin gerek görmesi durumunda “Jüri Özel Ödülü” verilebilir.

Sennur Sezer Emek-Direniş Şiir ve Öykü Ödülleri’nde daha önce şiir ya da öykü dalında ödül almış şair ve yazarlar, daha sonraki yıllarda bu ödüllerden birine başvuramaz.

Ödüle 1 Aralık 2020-19 Şubat 2021 tarihleri arasında başvurulabilir. Ödüle katılmak için başvurmak isteyenler eserlerini Gıda-İş Sendikası Genel Merkezi, Cihangir Mah. E-5 Yanyol, Gürel Apt. No: 195, Kat: 3 Daire: 8 Avcılar/ İstanbul adresine son başvuru tarihine kadar göndermelidir. Posta ve kargodaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır.

Sonuçlar 3 Mayıs 2021 tarihinde açıklanacak, ödüller Sennur Sezer’in doğum günü olan 12 Haziran 2021 tarihinde yapılacak törenle sahiplerine verilecektir.

Önceki İçerikAkasya Asıltürkmen: Çehov ‘Kendini Gerçekleştirememe Hali’nin Destanını Yazmıştır
Sonraki İçerikKültür ve Turizm Bakanlığı’ndan sanatçılara 1000’er lira

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here