Şekerbank Açıkekran, Sanat Sezonunu Lara Ögel ile Karşılıyor…

0
39

Şekerbank, genç sanatçı Lara Ögel ’i, “Kimseye Etmem Şikayet” adlı çalışmasıyla 12-15 Eylül tarihlerinde düzenlenecek Contemporary Istanbul kapsamında Açıkekran standında sanatseverlerle buluştururken, 17 Eylül-13 Aralık tarihleri arasında Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi’nde Ögel’in “Kamusal Sırdaşlıksergisine ev sahipliği yapacak.

Şekerbank Açıkekran, kendine özgü üretimlerinden yola çıkarak nesne ve görsellerle geniş bir perspektif çizen kavramsal sanatçı Lara Ögel ile sanat sezonunu karşılıyor. Lara Ögel’in, “Kimseye Etmem Şikayet” adlı video projesi, Contemporary Istanbul kapsamında Açıkekran standında 12 Eylül-15 Eylül 2019 tarihleri arasında sergilenirken, Ali Akay küratörlüğündeki “Kamusal Sırdaşlık” sergisi ise 17 Eylül-13 Aralık tarihleri arasında Şekerbank Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi’nde sanatseverlerle buluşacak.

Lara Ögel

Şekerbank Açıkekran, 14. Contemporary İstanbul’da…

Videolarında doğa, ışık, renk, ses ve anıları, bir bellek kutusu gibi iç içe sunan Ögel’in “Kimseye Etmem Şikayet” başlıklı videosu 12-15 Eylül’deki Contemporary Istanbul’da B2-102 no’lu Açıkekran standında ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Videoda zamanın bir bellek aleti olarak çalıştığını göstermek isteyen Lara Ögel, “insan eli-sanat” arasındaki beraberliğe bir fark açısından bakıyor.

Açıkekran’da Lara Ögel’le “Kamusal Sırdaşlık”

Şekerbank Açıkekran Yeni Medya Sanatları Galerisi, sanatsal pratiğinde kağıt işlerden videoya farklı medyumlar ile çalışarak, mekan ve bağlam farkındalıklı yerleştirmeler düzenleyen Lara Ögel’in “Kamusal Sırdaşlık” sergisine de 17 Eylül-13 Aralık tarihleri arasında ev sahipliği yapacak.

Lara Ögel

Sanatçının Açıkekran’da gösterilecek dört video çalışmasından biri olan “Yıkıntıların hayali yaşamları (ve konumu olana yaklaşılabilir)/Dream lives of debris (and what has location may be approached)” videosu, bir yaprak ve Goethe’nin Doğu-Batı Divanı’ndan alıntıladığı dizelerle başlıyor. Eser, izleyenleri Orta Çağ dünyasından bugünün dünyasına neredeyse değişmez bir yapı gibi taşıyor.

Ögel, “Karanlıkta (Başka) Neler Yetişir/What (else) grows in the dark” videosuyla, karanlıktan, toprağın derinlerinden gelen bir kökün dışarı çıkmaya başlamasıyla, bir anlamda metaforik olarak kendi iç dünyasını dışarı çıkarıyor ve mantarı bir doğa nesnesi olarak kamuya açıyor. “Doğu/Eastwindow” ve “Batı/Westwindow” videolarında ise sanat tarihinde var olan gölge ve sembol dünyasını izleyenlere taşıyan sanatçı, iki videoda da içeriden olanı dışarıdan gelen ışıkla ve ışığın bıraktığı iz olarak, duvara yansıyan gölgesiyle birleştiriyor.

Lara Ögel

Sergi kapsamında “Karanlıkta (Başka) Neler Yetişir/What (else) grows in the dark” isimli video, Şekerbank’ın Türkiye genelindeki 9 şubesinde de eş zamanlı olarak gösterilecek.

Lara Ögel Hakkında

1987 İzmir doğumlu Lara Ögel, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. Ögel, video, heykel ve çizim gibi çok çeşitli teknikler kullanarak mekan ve bağlama özgü işler üretiyor. Geniş yelpazedeki üretimleri kişisel perspektiflerinden yola çıkıyor fakat buluntu nesne ve görsellerle zamanın ruhunun altını çiziyor ve daha geniş bağlamlara oturtarak evrensel kaygılar güdüyor.

Lisans derecesini Worcester, Massachusetts’teki Clark Üniversitesi’nde, Ekran Çalışmaları alanında tamamladı; Londra’daki Slade School of Fine Art’ta Intensive Summer Foundation programına katıldı. Aynı zamanda PRAKSIS (Oslo) ve Beirut Art Residency’ye katıldı. İşleri İstanbul, Beyrut, Hasselt, Paris, Leipzig, Basel, Atina, Porto, New York ve Amsterdam gibi şehirlerde sergilendi.

Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın