Şair Yılmaz Odabaşı, Ahmet Kaya’nın Hayatını Anlatan Kitap Yazacağını Açıkladı

0
1480
ahmet kaya

Şair Yılmaz Odabaşı, 2000 yılında aramızdan ayrılan sanatçı Ahmet Kaya’nın hayatını anlatan bir kitap yazmaya karar verdiğini açıkladı. Odabaşı, “Onun o güçlü imgesini şiirsel, destansı bir dille somutlaştırıp zamanın vicdanına, gelecek kuşaklara daha haklı, vakur kılacak bir biyografik kitap yazmaya karar verdim”dedi.  

Odabaşı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ilk olarak “Ahmet Kaya’nın sağlığında konuşmadığı abisi Mustafa, eşi Gülten, kızı Melis gibi birinci derecede yakınları dışında, yakın arkadaş çevresinden başta ortak dostumuz Cevat Korkmaz olmak üzere dört beş kişi kaldık. Oturup ortaklaşa bir Ahmet Kaya kitabıyla anılarımızı yazsak mı?”mesajını paylaştı.  

Yılmaz Odabaşı
Şair Yılmaz Odabaşı

Odabaşı daha sonra gelen tepkiler üzerine şu açıklamayı yaptı: “Ahmet Kaya kitabı hakkında bütün yorumlarınızı bir bir okudum, ortak dostlarımızla konuştum. Onun o güçlü imgesini şiirsel, destansı bir dille somutlaştırıp zamanın vicdanına, gelecek kuşaklara daha haklı, vakur kılacak bir biyografik kitap yazmaya karar verdim. Vefanız var olsun…

GÜLTEN KAYA’NIN OLURU ALINACAK

 Elbette bu çalışma hazırlanırken, bilmediğimiz çocukluk ve Fransa günleri olmak üzere en doğru bilgiler bir kaynakta toplanacak ve zorunlu olmasa da, etik bakımdan hem sağlığında hem sonrasında imgesinin yücelmesinde emeği çok büyük Gülten Kaya’nın da oluru elbette alınacaktır. Ahmet Kaya, G.Rüzgar Şavata gibi amatörlere bırakılacak bir imge değildir. Filmi de olacaksa büyük prodüksiyonla, ciddi bir ekip ve büyük yapımcılarla Ahmet’i en doğru ,en soylu ve en duygulu anlatan bir iş olmalıdır. Biz Şavata’ya da zaten ucuzcu tüccarlığı için karşı çıktık.” 

20 YIL BEKLEDİM, İŞ BAŞA DÜŞTÜ

 Odabaşı, Ahmet Kaya’nın hayatını anlatan ne iyi bir film ne bir biyografik kitap yazılmadığını belirterek, ” 20 yıl bekledik. Ahmet Kaya hakkında ne iyi film ne kült bir biyografik kitap; bu işi hakkıyla yapan ya da yapacak kimse çıkmadı. İş başa düştü. Çünkü bizi zaman yenecek ve anılar kalacak. Üretilenler kalacak.”dedi. 

Önceki İçerik“Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar” Sergisi Devam Ediyor
Sonraki İçerik8. Boğaziçi Film Festivali’nin Ulusal Yarışma başvuruları Devam Ediyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here