Sahipsiz Günlükler

0
2326
Ferit Dedeağaçlı

Kimi insanlar yaşadıklarını, hislerini, heyecanlarını ve endişelerini günü gününe anlatır sayfalara. Hayatlarına tanıklık eden bu sayfalar tüm samimiyetleriyle bir gün keşfedilmeyi bekler. V. Ferit Dedeağaçlı, 1940’lardan 1990’lı yıllara kadar keşfedilmeyi bekleyen bazı günlük kesitlerini, sahafların tozlu raflarından çıkarıp okuyucuyla buluşturuyor. “Acayip Şeyler Örüyoruz Başımıza” adlı kitap günlük sahiplerini gizli tutmakla birlikte, 1940’ların Türkiye’sinden 1990’lara doğru bizi samimi bir yolculuğa çıkarıyor. Bu günlükler okunmak için mi yazılmış yoksa sahiplerine yoldaşlık ettikten sonra unutulmaya mı bırakılmış bilemiyoruz. Bu küçük kesitlerde bizi kimi zaman gülümsetecek, kimi zaman içimizi burkacak parçalardan bazen kendimize pay çıkarabilir, kendi anılarımızla karşılaşabiliriz bile.

70’lerin Ankara’sında bir Filiz Akın sahnesinden, leblebi gazoz ikilisinin eşlik ettiği eski İstanbul sinemalarına gidiyoruz. Şimdilerde “ah o eski zamanlar’’ diye hayıflanan büyüklerimize hak verdiğimiz satırlar karşımıza çıkıyor. Yurdum kadınlarının ilk kez direksiyon başına geçtiği o anları gözümüzde canlandırmak için yedi satır yetiyor. “İçine mesafeli” kimi kişilerce yazılan, “nerede, kim olduğunu unutturan” bu yazılar kitabın son sayfasına kadar bize arkadaş oluyor. Bazen bir Yeşilçam filmindeki âşıkları izler gibi olup, bir anda oradan sıyrılarak başka başka hayatlarda buluyoruz kendimizi. O zamanlar günlük konuşma dili bile bir başkaymış diyoruz. Şiir gibi konuşan insanlardan, bilgece, “Neye güldüğünü unutacak kadar gülmediysen, o günü yaşanmış sayma,’’ diyen dedelere, birçok anıyla karşılaşıyoruz. Kitap bittiğinde Veli Bey’e ne olduğunu, Ordulu öğretmenin ne yaptığını ister istemez merak ediyoruz mesela. “Çocukluğunda çocuk olamamış” ya da “yeterince büyüyememiş” kimselerin yazdığı bu yirmi yedi günlük biraz parçalara ayrılmış olsa da bize birkaç günde tüketilebilecek tatlı bir serüven sunuyor.

V. Ferit Dedeağaçlı ’nın derlediği, Kuzey Işığı Yayınları aracılığıyla yayımlanan bu kimdir bilinmez, esrarengiz kahramanlarımızın hayatlarından minik bölümler okuyucunun beğenisine sunuluyor.

Hiç bitmesin istediğimiz bazı kesitlerin yarıda bitişi bazen can sıkıcı olabiliyor ve yeni başlayan apayrı bir kesit kafamızı karıştırabiliyor. Bunun yanı sıra kitabı bitirdiğimizde ve V. Ferit Dedeağaçlı’yı merak ettiğimizde Instagram hesabından başka bir bilgiyle karşılaşamıyor oluşumuz da üzücü.

Önceki İçerikSinema Sektörüne 23 Milyon Lira Destek
Sonraki İçerikNinemin Sandığı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here