Rukiye Öztaş Cesur’un Kaleminden Şiirle Derinleşen Dünyanın Sesi “Geldim”

0
894

Rukiye Öztaş Cesur imzalı Geldim / I Arrived, şiir türünü seven okurlara modern zaman masalı anlatıyor. Hayatın telaşları arasında görmezden gelinen ve bunun için kırılıp dökülen hassas ruhları anlatırken yüksek sesle bağırma cesareti gösteriyor. Farklı bir masalı şiir dilinden anlatan şair, şiirlerinin arka planına “Tuz kadar sevilen İstanbul”u alıyor.

Şiir dilinin sadeliğini sık sık kendine özgü metaforlarla dönüştüren Rukiye Öztaş Cesur, bireylerin içinde sıkıştıkları dünyanın birbirine dolaşık hallerini, kent yalnızlığının bir parçası haline getiriyor. Eş zamanlı olarak İngilizce yayımlanan Geldim / I Arrived, kente üstenci yaklaşımla onu dışlayarak değil, onun kapsayan ve şefkatle sarmalayan bir rol biçiyor.

Bir Kentin Hem Yara Hem de Şifa Olduğu Şiirler

Toplumun detaylar arasında görmezden gelinen birbirinden renkli ve bir o kadar da derinlikleriyle sessizliği öğrenmiş insanları, Rukiye Öztaş Cesur’un şiirlerinde buluşuyor. “Geldim”, şairin farklı bir masalı şiir dilinde anlattığı tanıklıkları içeriyor. Yalnızlık, kırılgan ruhlar ve en çok da “Tuz kadar sevilen İstanbul” şiirlerin arka planında… İstanbul’a “Aşk dolsun sana!”diye seslenen şair, büyük bir kentin insanların yeni yarası olmak yerine onlara kucak açmasından söz etmeyi tercih ediyor.

Yazardan Direkt Yayınevi tarafından yayımlanan Geldim / I Arrived, eğitimci Rukiye Öztaş’ın tanıklık ettiği, içinden geçtiği tüm serüvenlerin şiirleri.  

Rukiye Öztaş Cesur Hakkında

İzmir doğumlu şair, Rukiye Öztaş Cesur lisans ve yüksek lisans eğitimlerini Ankara Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra eğitim sektöründe uzun yıllar çalıştı. Eğitimcilik, farklı kentlerin yaşamına kattığı değerler ile birlikte edebiyatın içerisinde yer almayı seçti. Halen öğretmenlik yapmaya ve yaşamın tam içinden, geçmiş ve gelecek arasında adeta bir ayna ile birbirine temas eden şiirlerini yazmaya devam etmektedir. Evli ve iki çocuk annesidir.

Önceki İçerikHarry Potter’ın Yazarı J.K. Rowling, 20’li Yaşlarda Cinsel Saldırıya Maruz Kaldığını Açıkladı
Sonraki İçerikŞilili Yazar Roberto Bolano’nun Gerçek Bir Polisin Çilesi İsimli Romanı Türkçede

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here