Queer Düş’ündük, Veda Ediyoruz.

0
24

Sel Yayıncılık’ta Queer Düş Serisi’nin editör, çevirmen ve yazarları yayıneviyle yollarını ayırdıklarını açıkladılar. Berfu Şeker, Gülkan ‘Noir’, Leman Sevda Darıcıoğlu, Pınar Büyüktaş yayımladıkları ortak metinle ayrılma kararlarını kamuoyuyla paylaştı.

Açıklamada, “Sevgili Queer Düş’ün okuyucuları, queer komünite, feministler ve bu düş’ün’ün tesir ettiği herkes, Feminist ve queer etik gereği, sizlere ve kendimize duyduğumuz sorumlulukla bu satırları yazma ihtiyacı duyduk. Biz, Queer Düş’ün serisinin kurucuları; Berfu Şeker, Gülkan ‘Noir’, Leman Sevda Darıcıoğlu ve Pınar Büyüktaş olarak Sel Yayıncılık’la ilişkimizi kestiğimizi ve ilk gününden beri emek verdiğimiz, büyük bir arzu ile kurduğumuz Queer Düş’ün Serisi’nden çekildiğimizi üzüntüyle sizlerle paylaşıyoruz”denildi.

Uzun süredir yayınevi yönetimiyle, onlardan kaynaklanan büyük bir iletişimsizlik sorunu yaşadıkları ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Bu nedenle serinin akıbeti konusunda halihazırda şüphelerimiz mevcuttu. Son süreçte Sel Yayıncılık’ın sahibi İrfan Sancı’nın sosyal medyada yaptığı açıklamayla aktarılan olaylar ve olayların ele alınış biçimi uzun süredir askıda tuttuğumuz ayrılık kararını zorunlu kıldı. İrfan Sancı’nın dilini, söylemini ve yaklaşım biçimini feminist ve queer etiğe ve hatta hiçbir etiğe sığdıramıyoruz, kabul etmiyoruz.

Feminist ve queer yayınlar yapan bir kurumun söz konusu taciz olduğunda indirgemeci yaklaşımı bu politikaların içini boşaltmaktadır.

Ayrıca entelektüel emeğin karşılığını çoğunlukla bulamadığı bir ülkede, en çok yayınevlerinin bu emeğe sahip çıkması beklenirken karşımıza çıkan bandrolde usulsüzlük iddiaları ve bu iddialara tatminkar bir yanıt verilememesi; yazar, editör ve çevirmenlerin zaten cüzi miktarda olan telif haklarının gaspı olarak düşünülmelidir. Bu durum, hem yayın alanında yer alan hem de entelektüel birikime katkısı bulunan herkeste hayal kırıklığı yaratmıştır.

Şunu da belirtmeyi önemsiyoruz; kendi yaptığımız freelance çevirmenlik ve editörlük işleri dışında, 2012’den bugüne kadar, önce yayın kurulu ve ardından danışma kurulu üyeleri olarak yayınevinden herhangi bir maddi karşılık almadan emek verdik.

Biz queer düş’ün arzumuzla elbet birçok alanda emek vermeye devam edeceğiz ve biliyoruz ki, yaşamı normun ötesinde bir macera kılmanın yollarını beraberce arayacağız ve bulacağız.

Queer ve feminist etiğin, hayatın her alanı gibi yayıncılığa da tesir edeceği günlerin arzusuyla…

Samimiyetle…

Dağılıyoruz… (Anladınız siz)

Berfu Şeker, Gülkan ‘Noir’, Leman Sevda Darıcıoğlu, Pınar Büyüktaş.”

Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın