Gözlerini Vitrinlerden Kendine Çeviren Bir Adamın Hikayesi

0
2812
Özgür Taburoğlu
Özgür Taburoğlu,'nun Delidolu Yayınları'ndan yayımlanan yeni kitabı Alışveriş Merkezinde Yaşayan Adam

Kurmaca dışı kitaplarıyla tanınan Özgür Taburoğlu, Delidolu Yayınları‘ndan yayımlanan yeni kitabı Alışveriş Merkezinde Yaşayan Adam‘la, sosyal bilimlerin üzerine etraflıca kafa yorduğu meselelerini bu kez kurmacanın imkânlarından yararlanarak ele alıyor ve deyim yerindeyse bir ara biçim deniyor.

Yazar, modern insanın maneviyat arayışını; hayatını kalabalık bir alışveriş merkezi içinde, kimsenin yolunun düşmediği bir ”ara mekân”da sürdürmeye başlayan isimsiz bir adamın alışılmadık girişimi üzerinden anlatıyor.

Okurunu gerçeklik kaygısı taşımayan bir anlatıyla karşı karşıya bırakan Özgür Taburoğlu; alışveriş merkezinin simgelediği tüketim, gösteriş, yapaylık eksenindeki yaşantıya karşı Yavaşlık Felsefesi aracılığıyla ulaşılabilecek alternatif bir varoluş biçiminin olup olmadığını sorguluyor.

İsimsiz bir adam, bir akşam, bilinmeyen nedenlerle alışveriş merkezinden başka kalacak yeri olmadığını ve orada kendisine bir hayat kurması gerektiğini fark eder. Issız adaya düşen adamın dramını tersinden yaşayan karakter, canlı cansız her varlığın üst üste yığıldığı bu yerde, sadece hayatta kalmak için değil, mutlu olmak için de türlü deneyler yapar. Bu karmaşa içindeki büyüleyici zenginliği daha iyi duyabilmek için yavaşlık felsefesini öğrenmeye çalışır. Ama yavaşladıkça başına gelenlere karşı direnç gösteremez hâle gelir; mizacını savunamaz, olaylara karşı eylemlerle cevap veremez. İçine kapandığı yeri ve mevcut işleyişi edilgen bir şekilde seyretmekten fazlasını yapamaz. Aklını yitirmiş bir insan olarak, yer ve zamandan bağımsız, bilinçdışı bir dünyanın ortasındadır artık…

Alışveriş Merkezinde Yaşayan Adam, okurlarını, fiziki daralmaya karşılık ruhun ve aklın genişlediği; duyuların, alışkanlıkların ve sınırların yer değiştirdiği, biçimlerin bozulup yeniden kurulduğu bu yeni varoluş deneyimine tanık olmaya çağırıyor ve bizi, hapsolduğumuz yapılar içerisinde soluk alacak delikler açmaya davet ediyor.

Başkalarına, bir yara şeklinde de olsa, içimizde yer açmak, bizi rehin alacaklarını bilsek bile sahici bir varoluşun temeli değil midir?

Özgür Taburoğlu Hakkında

1973 yılında doğdu. Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Hacettepe Üniversitesi’nde sosyoloji doktorası yaptı.

  • Dünyevi ve Kutsal: Modernlerin Maneviyat Arayışları
  • Kent Efsaneleri: Zamanımızın Batıl İnançları ve Takıntıları
  • Resim, Söz ve Yazı: İmge Yaratmanın ve Bozmanın Yolları
  • Boşluk, Aşırılık ve Keyfilik
  • Nazar: Başkası Nasıl Görür
  • Tanpınar Sözlüğü: Şahsi Bir Masalın Simgeleri
  • Vicdan: Kendi Olma Biçimleri

adlı kitapları bulunmaktadır.

Alışveriş Merkezinde Yaşayan Adam, daha çok kuramsal yapıtlarıyla tanınan yazarın yayımlanan ilk kurmaca çalışmasıdır.

Önceki İçerikÖlüm Bir Son Mudur, Yoksa Bir Başlangıç Mı?
Sonraki İçerikYeşilçam’ın Efsane Yıldızları İle Genç Oyuncular Bir Araya Geliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here