Orwell kitaplarında 70 yıllık telif süresi sona erdi, yayınevleri kolları sıvadı

0
431


1950’de yaşamını yitiren İngiliz gazeteci ve romancı George Orwell’ın eserlerinin büyük çoğunluğunun 70 yıl olan telif süresi 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle doldu. Yayınevleri peş peşe Orwell kitaplarını yayınlamaya hazırlanıyor. Hazırlıklı yayınevleri ilk kitaplarını satışa sunmaya başladı bile.

‘Hayvan Çiftliği’, ‘1984’ gibi kült eserlerin yazarı George Orwell’ın ölümünün üzerinden 70 yıl geçmesiyle, eserleri üzerindeki telif hakkı sorunu da ortadan kalkmış oldu. Dünyadaki her yayınevi artık istediği gibi Orwell kitaplarını, varislerine telif ödemeden basabilecek.

YAYINEVLERİ’NDE ORWELL HEYECANI

Türkiye’de de yıllardır Orwell kitaplarının yayın hakkını elinde bulunduran Can Yayınları’nın haricinde, İthaki Yayınları, Yapı Kredi Yayınları, İş Bankası Kültür Yayınları, Everest Yayınları, Kırmızı Kedi gibi birçok yayınevi Orwell kitaplarını basacaklarını duyurdu.

Telif hakkının kalkmasıyla Orwell kitapları, istenmesi halinde sinema filmlerine de uyarlanabilecek, tiyatro oyunu olarak da sahnelenebilecek.

George Orwell roman, deneme ve fabl gibi çeşitli türlerde eserler vermiştir. Sade bir üslupla derin gözlem yeteneğini konuşturmuştur. 1934 yılında yayımladığı ‘Burma Günleri’ adlı romanı polis teşkilatında yer aldığı zamanlardaki gözlemlerini anlattığı otobiyografik eseridir.

1938 yılında Katalonya’ya Selam adlı eserini yayımlamıştır. Kitapta İspanya iç savaşında gördüğü olaylardan esinlenmiş ve tecrübelerini, gözlemlerini yansıtmıştır.

1945 yılında yayımladığı ‘Hayvan Çiftliği’ adlı eserinde Rus devrimiyle birlikte Stalin’in davaya olan sadakatsizliğini siyasal fabl çerçevesinde ele alan George Orwell bu romanı sayesinde büyük bir üne kavuşturmuştur. Böylece dünyaca tanınan bir yazar haline gelmiştir.

1949 yılında yazdığı ‘1984’ adlı romanında da baskıcı liderlerin kurduğu totaliter düzeni konu edinerek insanların hırslarına olan eleştirisini ele almıştır. Bu eseri edebiyat tarihinin en çok okunan kitapları arasına girmeyi başarmıştır.

Önceki İçerikJorge Luis Borges Can Yayınları’nda!
Sonraki İçerik‘Kaçamayan’ erkeklerin hikâyeleri: Kaçış Rampası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here