Ortadoğu’ya, Bu Tarihsel Coğrafyayı Anlayarak Bakmak

0
36

Ilan Pappé‘nin Modern Ortadoğu, Toplumsal ve Kültürel Bir Tarih kitabı Gül Atmaca‘nın Türkçe çevirisi ile İletişim Yayınları‘ndan çıktı.

Ilan Pappé, Ortadoğu ’nun kırsal tarihini, kent tarihini, kültürünü, sanatını, kadınların mücadelelerini titizlikle inceliyor, siyasal İslâm’ın bölgedeki rolünü vurgularken bir tarihçi temkinliliğiyle kesin sonuçlara varmaktan kaçınıyor, bu tarihsel coğrafyaya “anlayarak” bakmanın imkânı üzerinde duruyor.

Ilan Pappé’ye göre, Ortadoğu’yu anlamak, insanları ve onların duygularını, motivasyonlarını, kültürlerini anlamaktan geçiyor. Bugüne kadar Ortadoğu üzerine çalışan çoğu akademisyenin aksine, o, odağına bölgenin ekonomik ya da siyasal konumunu almıyor. Sömürge dönemleri, İsrail-Filistin çatışması, İran İslâm Devrimi, İsrail-Filistin çatışması gibi Ortadoğu’yu derinden etkileyen olayları insan ve kültür merkezli bir yaklaşımla ele alıyor, geri planda kalmış, dışlanmış, görmezden gelinmiş kesimlerin ve kültürlerin izini sürüyor. Ortadoğu’nun kırsal tarihini, kent tarihini, kültürünü, sanatını, kadınların mücadelelerini titizlikle inceliyor, siyasal İslâm’ın bölgedeki rolünü vurgularken bir tarihçi temkinliliğiyle kesin sonuçlara varmaktan kaçınıyor, bu tarihsel coğrafyaya “anlayarak” bakmanın imkânı üzerinde duruyor.

[…] duygularla ilgilenmenin bir yolunu bulmalıyız –hem kendimizin hem de çalıştığımız insanların– çünkü duygular, Ortadoğu’da halihazırda gözlemleyip tanık olduğumuz görüntüden çok daha tesirli. Bu duygular Said’in üzerinde durduğu milli duygular kadar güçlü; onları başka insanların sefaleti, trajedisi ya da baskı altında oluşuyla ilgili analizlerimizin bir parçası olarak düşünmeliyiz. Kendinizi anlamazsanız hiçbir zaman doğru düzgün bir çözümleme yapamazsınız; kaçırdığınız duygusal unsur inanılmaz bir insan devriminin arkasında yatan esas faktörse kâğıda dönüşen ormanlara yazık olur, böylece akademisyenler de Ortadoğu’da ne olduğunu boş yere açıklamaya çalışır.

Ilan Pappé

Ilan Pappé Hakkında

 • İsrailli tarihçi ve aktivist.
 • Exeter Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi.
 • Yazarın diğer kitaplarından bazıları:
  • Britain and the Arab-Israeli Conflict (Britanya ve Arap-İsrail Çatışması, 1988),
  • The Israel Palestine Question (İsrail-Filistin Sorunu, 1999), Modern Filistin Tarihi (Phoenix, 2003),
  • The Ethnic Cleansing of Palestine (Filistin’in Etnik Temizliği, 2006) ve
  • İsrail Hakkında On Mit (Nika, 2018).
Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın