Orhan Veli Kitaplarında ‘telif’ Süresi 2020’nin Bitimiyle Doluyor

0
2629
Orhan Veli
Orhan Veli Kanık eserlerinde telif süresi doluyor.

Orhan Veli eserlerinin telif süresi 2020’nin sona ermesiyle doluyor. 2021 yılında dileyen her yayıncı şairin kitaplarını basabilecek. Son olarak Sabahattin Ali kitaplarında telif süresinin dolmasıyla raflar, yazarın renk renk, çeşit çeşit kitaplarıyla dolmuştu.

Orhan Veli eserleri 2020’nin son günü olan 31 Aralık’tan sonra serbest kalacak. 2019 yılında Sabahattin Ali kitaplarının baskıları nedeniyle yayınevleri için hayli ‘yorucu’ geçmişti. 2021 için ise yerli edebiyatın bir başka büyük isminin, Kanık’ın telif süresi doluyor. Dileyen her yayıncı, herhangi bir kısıtlamaya bağlı kalmaksızın, dilediği değişiklikler ve formatlarla Orhan Veli kitaplarını basabilecek.

Şu anda Orhan Veli kitaplarının yayın hakları Yapı Kredi Yayınları’na ait. Yayınevi, bu tarihe kadar numaralı özel baskılar dahil pek çok farklı Orhan Veli edisyonunu okurla buluşturdu.

5846 Numaralı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre yazarların mirasçıları, yazar yaşamını yitirdikten sonra geçen 70 sene boyunca eserin her türlü hakkının sahibi oluyor. 70 yıl dolduğunda ise yazarın eserlerindeki telif koruması kalkıyor.
Garip Akımı‘nın kurucusu kabul edilen Kanık 14 Kasım 1950 tarihinde vefat etmişti.

Orhan Veli Kimdir?

13 Nisan 1914 yılında İstanbul’da dünyaya gelen ve tam bir İstanbul aşığı olan Kanık, orta halli bir ailenin okumaya çok hevesli çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi felsefe bölümünü bitirdikten sonra edebiyata iyice merak salmış. Aslında ilkokul sıralarından beri şiire ve yazı yazmaya çok hevesli olan edebiyatçının tüm arkadaş çevresi de edebiyatçılardan oluşuyormuş. Öğretmenlik ve çeşitli devlet kurumlarında memurluk da yapan şairimiz, hayatı boyunca hastalıklarla mücadele etmiş.

Türk Edebiyatı’na çok büyük katkıları olan şairin en büyük katkısı Garip Akımı ile olmuş. Arkadaşları Oktay Rıfat ve Melih Cevdet ile birlikte Garip Akımı‘nın öncüsü olmuşlar ve klasik şiir yerine modern şiiri edebiyatımıza sokmuşlar. Kalıplar ve kafiyeler olmadan duyguları anlatan şiirler yazarak yepyeni bir dönem başlatmışlar.

Kanık geçirdiği beyin hastalığı nedeniyle, çok genç bir yaşta, 36 yaşında hayata veda etti.

Önceki İçerikFrankfurt Türk Film Festivali’nde Jüri Değerlendirmeleri Sürüyor
Sonraki İçerikSayıştay Raporu: Ankara Üniversitesi’nde 440 Nadir Yazma Eser Kayıp

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here