Orhan Pamuk’tan yeni foto-roman: Turuncu

0
1976
Turuncu
Orhan Pamuk, yeni foto-romanı 'Turuncu'da objektifini bu kez kendisi gibi kahramanlarının da dolaşmayı sevdiği İstanbul gecelerine çeviriyor.

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, yeni foto-romanı ‘Turuncu’da objektifini bu kez kendisi gibi kahramanlarının da dolaşmayı sevdiği İstanbul gecelerine çeviriyor.

İlk fotoğraf albümü Balkon’da objektifini çalışma evinin balkonundan görünen İstanbul manzarasına, göğe, denize, gemilere ve bu manzaranın değişimlerine çeviren Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, yeni kitabı Turuncu ile okur karşısında. Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan foto-roman türündeki kitapta Pamuk, objektifini bu kez kendisi gibi kahramanlarının da dolaşmayı sevdiği İstanbul gecelerine çeviriyor.

Pamuk, kitapta da yer alan satırlarda, elinde fotoğraf makinası İstanbul sokaklarını fotoğraflayışını şöyle anlatıyor: “Bir korumam olması İstanbul ile ilişkimi tamamen değiştirmişti. Artık her yere gidebiliyordum.” (…) Kafama uzun siperlikli bir boyacı takkesi geçiriyor, İstanbul’un en ücra, en uzak sokaklarına, en tehlikeli mahallelere gidiyor ve hiç kimse beni tanımıyor ve durduramıyordu. Kısa süre sonra bu ücra mahallelerde dijital Leica makinemle fotoğraf çekmeye başladım. Bütün şehri görüntüleyebileceğim, çünkü korumam varken kimsenin bana karışmayacağı –bu yeni durum- bana çok çekici geliyordu. 2008 ile 2014 arasında yoksul mahallelerde, sokak satıcıları arasında geçen bir roman yazdığım için, Tarlabaşı, Kasımpaşa, Feriköy gibi yerlerde geceleri fotoğraf çekerek çok yürümüştüm.”

Turuncu, İstanbul’da mahalleler, sokaklar ve insanların hayatıyla bu hayattan yavaş yavaş kaybolan bir renge ve ışığa fotoğraf yoluyla yakılmış bir ağıt niteliğinde. İshak Reyna’nın editörlüğünde hazırlanan Turuncu, 190 sayfadan oluşuyor.

Orhan Pamuk’un evinin balkonundan çektiği, İstanbul’un sürekli değişen, incelikli manzarasını yansıtan 600’den fazla fotoğrafın yer aldığı “Orhan Pamuk – Balkon Fotoğraflar” adlı sergi ise 6 Şubat-27 Nisan 2020 tarihleri arasında Yapı Kredi Kültür Sanat binasında sergilenmişti.

Önceki İçerikVBKY üçüncü yılına 200 kitapla girmeyi hedefliyor
Sonraki İçerikChris Bohjalian’ın Kumdan Kale Kızları romanı Türkçede

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here