Orhan Pamuk yeni romanı Veba Geceleri 23 Mart’ta çıkıyor

0
325
Orhan Pamuk

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un dört yıldır üzerinde çalıştığı Veba geceleri romanı 23 Mart’ta raflardaki yerini alacak. Pamuk, romanda, salgınla boğuşan küçük bir Osmanlı adasında yaşananları anlatıyor.

Uzun bir zamandır yayın tarihi merak edilen Orhan Pamuk’un tarihi romanı Veba Geceleri 23 Mart’ta okurla buluşacak. Pamuk, dört yıldır romanı üzerinde çalışıyordu.

Pamuk’un yayıncısı Yapı Kredi Yayınları romanın yayım tarihini , “Romanımda yazdıklarım gerçek olmuştu.” #OrhanPamuk’tan salgınla boğuşan küçük bir Osmanlı adasının destansı romanı… #VebaGeceleri 23 Mart’ta tüm kitapçılarda!” sözleriyle duyurdu.

“40 YILDIR DÜŞÜNÜYORDUM BU ROMANI”

Yeni romanıyla ilgili Orhan Pamuk, “Yeni romanım Veba Gecelerini en sonunda bitirdim. 40 yıldır düşünüyordum bu romanı. Olaylar, 1901 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğu Akdeniz’deki küçük bir adasında, Minger’de geçiyor. Sultan Abdülmecit’in vilayet yaptığı ve havası, suyu, insanı ve dili bir başka olan, yarısı Rum yarısı Müslüman bu adayı ve merkez şehri Arkaz’ı ev ev, sokak sokak bütün ayrıntılarıyla ben yıllarca hayal edip kurdum” ifadelerini kullandı.

Orhan Pamuk, yeni romanı için 40 yıldır kafasında kurguladığını açıklamıştı. Pamuk, 2020 yılında yaptığı bir açıklamada ise yaklaşık 3.5 yıldır romanın üzerinde çalıştığını anlatmıştı. Roman, 1901 yılında hayali bir Osmanlı vilayetinde veba salgını sırasında yaşananları anlatıyor.

Önceki İçerikTürkiye’nin İlk ve Tek Polisiye Kültür Dergisi 221B, 5. Yaşını Polisiye Festivaliyle Kutluyor!
Sonraki İçerikKitap satışının yüzde 36’sı online olarak gerçekleşti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here