Orhan Pamuk: ‘Veba Geceleri’nde siyasi gönderme yapmaktan çekinmedim

0
1153
Orhan Pamuk

Türkiye’nin Nobel Edebiyat Ödüllü tek yazarı Orhan Pamuk, son romanı ‘Veba Geceleri’ ile bir kez daha okurlarının karşısında. Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanan Veba Geceler, “1901 yılında Girit civarındaki küçük bir Osmanlı adası olan Minger’de yaşanan bir veba salgınını anlatıyor.

Pamuk, romanının çerçevesi için, “Osmanlı memleketlerinin, adalarının tek tek elden çıkması konusudur bu… Ya da düpedüz Osmanlı İmparatorluğu’nun batışının, sona erişinin hikâyesi diyebiliriz” diyor.

“Günümüze siyasi gönderme yapmaktan çekinmedim. ‘Günümüze benziyorsa benzesin, ne yapayım’ dedim” diyen Pamuk, esas niyetim bu olmadığını söylüyor:

“35 yıl düşündüğünüz bir romanın dengesini hükümeti eleştirmek için bozmak istemezsiniz… Eğer böyle ayrıntılar varsa, bu belki de milliyetçilik, laiklik, siyasal İslam, iktidar, otorite, istibdat, düşünce özgürlüğü, azınlıklar gibi konularda hep aynı tepkileri vermişiz, hep aynı yanlışları, hataları yapmamızdandır bence.”

“ÇARESİZLİKTEN YENİ BİR ŞEY KEŞFETTİK”

İlk kez bir romanı için, yayıncısı Yapı Kredi Yayınları ile birlikte video anlatımlar/tanıtımlar hazırlayan Pamuk, T24 yazarı Murat Sabuncu’ya verdiği söyleşide bunun nedenini şöyle açıklıyor:

“Gazetelerin çoğu hükümetin azat kabul etmez kölesi gibi davranıyor. Biz de Türk basınındaki bu gelişmeleri görüp dijital dünyada videolar yayımlamaya karar verdik. Bu videoların metinlerini ben kendim özenle yazdım ve onları inanarak, sevinçle okudum, yeni bir şey bulmanın sevinciyle. Burada büyük bir gazetenin desteğini almadan kendi göbek bağımızı kendimiz kesiyor, okuyucularla buluşuyor, her şeyi kendimiz doğrudan anlatıyoruz… Çaresizlikten yeni bir şey keşfettik galiba, diye de düşündüm.”

Önceki İçerikKitap satışının yüzde 36’sı online olarak gerçekleşti
Sonraki İçerikKoç Üniversitesi Yayınları, Sadiye Vefik’in ‘Bir Günahkar Geceden Sonra’ eserini yayımladı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here