OKUYAY Platformu’nin Sesli Okuma Projesi’ne 10 bin kişi katıldı

0
603

Okuma kültürünü desteklemeye çalışan STK’lere, aktivistlere ve gönüllülere destek vererek Türkiye ve Avrupa’daki iyi örnekleri Türkiye geneline yaymayı hedefleyen OKUYAY Platformu’nun desteklediği Sesli Okuma Günü Projesi tamamlandı. OKUYAY Platformu’nun yönettiği ve her yıl gerçekleştirerek gelenekselleştirmeyi hedeflediği projeyle Sesli Okuma Günü, üç hafta gibi kısa bir sürede 10.000’in üzerinde katılımcıyla birlikte kutlandı.

T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin OKUYAY Platformu (Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu), ülkemizde okuma kültürüne yönelik bugüne kadar yapılan en kapsamlı projelerden biri. OKUYAY Platformu, Ankara, İstanbul, Adana ve Konya olmak üzere 4 ilde toplam 6 pilot proje uygulanmasına destek oldu. Desteklenen pilot projelerle, okuma kültürünü yaygınlaştırmanın yanı sıra bu alanda çalışan sivil toplum örgütlerinin ve sivil inisiyatiflerin kapasite artırımına katkı sağlanması; diğer sivil toplum örgütlerine ilham ve güç vermesi; yerelde bu tür girişimlerin artması hedeflendi.

OKUYAY Platformu tarafından desteklenen ve yürütülen Sesli Okuma Günü Projesi, 20 Kasım’da yapılan etkinliklerle tamamlandı. 1 Kasım 2020 tarihinde Türkiye’de ilk defa kutlanmaya başlayan Sesli Okuma Günü’ne, üç hafta gibi kısa bir sürede 10.000’den fazla katılımcıyla birlikte kutlandı.

Almanya’da faaliyet sürdüren Stiftung Lesen’ın (Okuma Kültürü Vakfı) desteğiyle gerçekleştirilen Sesli Okuma Günü Projesi’nin bu yılki teması “Avrupa ve Dünya” oldu. Türkiye’de okuma kültürünün yaygınlaştırılması için çocuk, genç, yetişkin her yaş grubunun kolaylıkla uygulayabildiği proje, herkesi her gün en az 15 dakika sesli okumaya davet etti. Sesli Okuma Günü Projesi kapsamında kasım ayı boyunca okulda, parkta, evde, iş yerinde, bahçede ve açık alanlarda sesli okuma etkinlikleri yapıldı. Katılımcıların internet sitesinde doldurdukları kayıt formlarında yer alan bilgilere göre, 41 ilde sesli okuma etkinlikleri yapıldı. En çok sesli okuyan 5 il İstanbul, Ankara, Antalya, Eskişehir ve Adana oldu. Formu 330 kişi doldurdu ve toplam 1.845 kişiye sesli kitap okundu.

ÜNLÜ SANATÇILAR DESTEK VERDİ

Proje kapsamında 20 Kasım Cuma günü ise Instagram’da yazarların okuma etkinlikleri gerçekleştirildi. Instagram üzerinden yapılan ve halen izlenebilen canlı yayınlarda yazarlar Mine Söğüt, Aslı Tohumcu, Aytül Akal, Nilay Yılmaz, Sezen Aksu Taşyürek ve Ezgi Berk kitaplarını okurken bu okumaları 7.000’den fazla kişi takip etti. Aynı zamanda Zoom platformundan yapılan okuma etkinliklerine katılan yaklaşık 600 çocuk, yazarlar Büşra Tarçalır Erol, Özge Lokmanhekim, Tülin Kozikoğlu, Banu Aksoy ve Yıldıray Karakiya’nın sesli okumalarını dinlediler.

Her gün en az 15 dakika sesli okumayı tavsiye eden Sesli Okuma Günü Projesi, Instagram canlı yayınları, Zoom platformu toplantıları, mail yoluyla ulaşan fotoğraf, video ve ses kayıtları aracılığıyla toplam 10.500 kişiye ulaştı.

Sesli Okuma Günü, Türkiye Yayıncılar Birliği öncülüğünde her yıl kasım ayının üçüncü cuma günü tüm Türkiye’de kutlanmaya devam edecek.

Önceki İçerikTÜRSAK Vakfı “Filmin Hikayesi” yarışması birincisi hayalini gerçekleştirdi
Sonraki İçerikÜnlü şair Ergülen’den bakanlığa: Benim kitaplarımı niye almıyorsunuz, başım kel diye mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here