Zen ve Tao Felsefelerinin Çayla İlişkisini İrdeleyen Okakura’nın Çay Kitabı Raflarda

0
11
Çay Kitabı

Okakura Kakuzo‘ya ait Çay Kitabı, Mesut Küçükoğlu‘nun çevirisiyle Alfa Kitap tarafından yayımlandı.

Çay, önce bir ilaç olarak ortaya çıkıp daha sonra bir içecek haline geldi. Yolculuğu 8.yüzyılda Çin’de şiir dünyasıyla başladı, 15.yüzyılda Japonya’da yeni bir estetikle tanıştı: çayizm. Etrafımızda varlığını sürdüren can sıkıcı gerçeklerin güzelliğini bulmaya adanmış bir tapınma olan çayizm, saflığı ve uyumu, karşılıklı yardımlaşmanın gizemini ve toplumsal düzenin romantizmini öğretmeyi hedefliyor. Bu bağlamda Zen ve Tao felsefelerinin çayla ilişkisini irdeleyen Okakura, Çay Kitabı’nda Japon kültürü, sanatı ve mimarlığına kadar pek çok yaratımı açıklarken bir yanıyla da Doğu ile Batı arasında bir köprü kuruyor.

Çay felsefesi sıradan anlamda sadece estetizm değildir, çünkü ahlak ve dinle birlikte bizim insana ve doğaya bütün bakış açımızı ifade eder. Temizliği gerektirdiği için hijyendir; karmaşık ve pahalı olanın yerine basit olandaki rahatlığa işaret ettiği için ekonomidir; evreni kavramaya yönelik oran duygumuzu tanımladığı için manevi geometridir.

Okakura Kakuzo Hakkında

Okakura Kakuzo ; (1863–1913), modern Japon sanatı üzerinde önemli etkileri olan sanat eleştirmenidir.

1880’de Tokyo İmparatorluk Üniversitesi’nden mezun oldu. Bir süre sonra Tokyo Üniversitesi’nde ders veren Amerikalı sanat eleştirmeni ve amatör ressam Ernest Fenollosa ile tanıştı. Fenollosa, Meici Restorasyonu’ndaki modernleşme ve Batılılaşma çabalarına karşı geleneksel Japon sanat biçimlerini savunuyordu. Okakura, Fenollosa’nın etkisiyle halkı kendi kültür mirasının değerini, kavrayacak biçimde eğitmek için çaba göstermeye başladı.

1887’de açılan Tokyo Güzel Sanatlar Okulu’nun kurucuları arasında yer aldı, bir yıl sonra da okulun başına geçti. Burada Fenollosa ile birlikte ders verdi; Batı resim ve heykel sanatlarını bilinçli olarak ders programının dışında tuttular. 1898’de yönetsel anlaşmazlıklar nedeniyle okuldan çıkarılan Okakura, Hişida Şunso, Yokoyama Taikan gibi arkadaşlarının da yardımıyla Japon Güzel Sanatlar Akademisi’ni kurdu. Sık sık yurtdışına geziler yaptı. Yüzyılın sonlarında Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nin Doğu Sanatları Bölümü’nün müdürlüğüne getirildi. Geleneksel Japon sanatına olan sevgisi sık sık Doğu sanatının Batı sanatından üstün olduğunu ileri sürmesine yol açtı. The Ideals of the East (1903; Doğu’nun İdealleri), The Awakening of Japan (1904; Japonya’nın Uyanışı) ve The Book of Tea (1906; Çay Kitabı) gibi pek çok çalışmasını, görüşlerini yabancı ülkelerde de yayabilmek için İngilizce yazmıştır.


Editör Notu: Balzac’ın ünlü eseri Cemil Meriç’in çevrisiyle yayınlandı


Ze Kitap’a Destek Olmak İster misiniz?
Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılabilmek için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Bize Patreon üzerinden destek olabilirsiniz. Çok teşekkürler.
Destek Olun!


Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın