Nuri Bilge Ceylan’ın Kitabı “Bir Zamanlar Anadolu’da” Raflarda

0
125
Nuri Bilge Ceylan

Nuri Bilge Ceylan ‘ın Bir Zamanlar Anadolu’da kitabı Doğan Kitap tarafından yayımlandı. Bir Zamanlar Anadolu’da filminin çekimi için nasıl bir metin ile yola çıkıldığını, nerelerden nerelere gelindiğini net olarak görmek isteyenler için senaryonun çekime başlanmadan önceki o ilk, orijinal hali kitapta mevcut.

Bir Zamanlar Anadolu’da’yı ilk izleyişimde hatalı bir şekilde vardığım ilk sonuç, yönetmenin gündüz bölümüyle, bir şekilde gecenin gizemlerinin foyasını meydana çıkarmaya yeltenecek olduğuydu. Fakat filmi ikinci kez izleyince fark ettim ki, ilk izleyişimde gece sekansının saf şiir olarak algıladığım o ilk dakikaları, aslında epey açıklayıcı bilgi içeriyormuş –ve bu yüzden de belki ilk başta düşündüğümden daha az gizemliymiş. Öte yandan ‘gerekli değil mi acaba’ diye şüphelendiğim gündüz bölümü ikinci izleyişte kendine has birtakım hediyeler ve yeni belirsizlikler ortaya koydu. Başka deyişle ‘ayrıştırma’, başta düşündüğüm kadar keskin değilmiş; karşıtlıklar, film boyunca iç içe geçmiş durumdaymış. ‘Aşkın bir uyum’un fevkalade bir sinemasal ifadesi bu. İkinci kez izlemem gerekmiş olsa da söylemekten mutluluk duyuyorum ki, Bir Zamanlar Anadolu’da’nın tamamı, parçalarından çok daha muazzam…”

Mike Hertenstein, The Other Journal

Senaryo ile ortaya çıkan film arasında ister istemez, belki sadece meraklısının görebileceği epey bir farklılık var. Çünkü Nuri Bilge Ceylan çekim ve hatta kurgu sırasında senaryoyu ve diyalogları epey değiştiriyor. İyi çalışmadığını düşündüğü her sahneyi ve diyaloğu tekrar tekrar yeniden yazarak ahengi, bütünlüğü ve hayat duygusunu artırmaya çalışıyor. Film yapmak denen şeyin doğasında var olan kaçınılmaz süreçlerden biri belki de bu. Ama yine de çekim için nasıl bir metin ile yola çıkıldığı, nerelerden nerelere gelindiği net olarak görülebilsin, film yapmanın cilveli ve oyuncaklı yapısı açıkça anlaşılabilsin diye, senaryonun çekime başlanmadan önceki o ilk, orijinal halini aynen yayınlamak uygun görülmüş.

Kitapta ayrıca, film hakkında yurtiçi ve yurtdışında yazılan sayısız yazılardan bir seçki, söyleşiler ve yönetmenin kurgu sırasında tuttuğu günlükleri de içeren geniş bir derleme mevcut.

Nuri Bilge Ceylan Hakkında

 • 1959 İstanbul doğumlu.
 • Yönetmen, senarist ve fotoğraf sanatçısı.
 • 1978 yılında girdiği Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden 1985’te mezun oldu.
 • Lise yıllarında merak sardığı fotoğraf sanatını üniversite yıllarında geliştirdi.
 • 1993’te kısa filmi Koza’yı çekti. Film, 1995’te Cannes Film Festivali’nde yarışmaya seçilen ilk Türk kısa filmi oldu.
 • Koza’yı, bazılarınca “taşra üçlemesi” olarak adlandırılan üç uzun metraj film izledi: Kasaba (1997), Mayıs Sıkıntısı (1999) ve Uzak (2002).
 • Uzak, Cannes’da aldığı Büyük Jüri Ödülü’nün yanı sıra, 23’ü uluslararası olmak üzere, toplam 47 ödülle Türk sinemasının en fazla ödül kazanan filmi oldu.  
 • Ceylan, İklimler ile 2006’da Cannes’da FIPRESCI Ödülü’nü,
 • 2008 tarihli Üç Maymun’ la da En İyi Yönetmen Ödülü’nü aldı.
 • Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes serüveni 2011 yılında çektiği Bir Zamanlar Anadolu’da (Büyük Jüri Ödülü) ve
 • 2014 tarihli Kış Uykusu (Altın Palmiye Ödülü) ile devam etti.
 • 2018 tarihli son filmi Ahlat Ağacı yurtdışında ve yurtiçinde çok ses  getirdi.

Ze Kitap’a Destek Olmak İster misiniz?
Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılabilmek için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Bize Patreon üzerinden destek olabilirsiniz. Çok teşekkürler.
Destek Olun!


Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın