Nobel Ödüllü Ishiguro’dan Yeni Roman

0
745
ishiguro

2017 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görülen Kazuo Ishiguro’nun ödülden sonraki ilk romanı Klara and the Sun, 2 Mart 2021’de ilk olarak İngiltere, ABD ve Kanada’da yayımlanacak. Yazarın Türkiye’deki yayıncısı Yapı Kredi Yayınları ise kitabı bu tarihten kısa bir süre sonra Türk okuruyla buluşturacağı açıkladı.

Klara and the Sun, mağazadaki yerinden içeriye göz atmaya gelenlerin ve sokaktan geçenlerin davranışlarını dikkatle izleyen, olağanüstü gözlem yeteneğine sahip Yapay Arkadaş Klara’nın hikayesini anlatıyor.

Bir müşterinin yakında onu seçeceğini umut eden Klara, bu durumun koşullarını sonsuza dek değiştirebilme ihtimali ortaya çıktığında insanların vaatlerine aldanmaması konusunda uyarılır.

Romanın İngiltere’deki yayıncısı Faber & Faber Yayın Yönetmeni Angus Cargill, kitap için, “Başka bir yerden, burada ve şimdi üzerine konuşan, insan kalbi hakkında çarpıcı bir roman…” diyor ve ekliyor:    “Klara and The Sun, Ishiguro’nun yazınında her zaman olduğu gibi hem heyecan verici derecede şaşırtıcı hem de Ishiguro’nun tüm çalışmalarıyla tutarlı olmayı başarıyor. Okurların Klara karakterini ve onun dünyasını keşfetmesini heyecanla bekliyorum.”

The Remains of the Day (Günden Kalanlar) ve Never Let Me Go (Beni Asla Bırakma) gibi romanların yazarı Kazuo Ishiguro, “Büyük bir duygusal güce sahip romanlarında, dünyayla bir bağlantımız olduğu yanılsamasının altında yatan dipsiz uçurumu açığa çıkardığı” gerekçesiyle 2017 Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştü. Japon kökenli İngiliz yazar, Time dergisi tarafından İngilizce yazılmış en iyi 100 roman listesine alınan Never Let Me Go romanı ile Man Booker Ödülü’nün de sahibi olmuştu. e de layık görülmüştü.

Önceki İçerikAkbank Ceza Festivali’nin 30. Yılına Özel Albüm
Sonraki İçerik4. Bodrum Caz Festivali Programı Açıklandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here