Niyazi Kızılyürek, Ulus Kaçağı’nda Bölünmüş Bir Kimliğin Hikayesini Anlatıyor

0
954
Niyazi Kızılyürek

Niyazi Kızılyürek, yeni kitabı Ulus Kaçağı’nda, ülkesi milliyetçiliğin bölücü çağrısının peşinden sancılar içinde sürüklendiğinde, bu çağrıya uymayan, bu nedenle iki yanda hep öteki, başka, yabancı kalan bir bölünmüş kimliğin hikâyesini anlatıyor. Ulus Kaçağı, İletişim Yayınları‘ndan raflardaki yerini aldı. Kitabın kapağında “Duvarımız” filminden bir sahne yeralıyor. Kıbrıs’ı ikiye bölen hat bir evin damını da bölerken, filmin yapımcıları Panikos Hrisantus ve Niyazi Kızılyürek hattın iki tarafında oturuyor.

 Hayat beni iki toplumlu, iki dilli, tek bölgeli kıldı. Kıbrıs’ın bütününün insanıyım. ‘Biz’ dediğimde Mehmet ile Yannis, Ayşe ile Maria aynı anda aklıma düşer. Onların hassasiyetleri, özgüllükleri, kültürleri ve çıkarları bende ortak ve birdir. Fakat benim kendimden saydığım insan toplulukları, ‘biz’ ve ‘onlar’ karşıtlığı içinde yaşıyorlar. Birbirini değersizleştirmeye, kavga ve rekabet etmeye devam ediyorlar. Benim aynı anda hem içlerinde ve aralarında olmam, hem de ‘biz’ ve ‘onların’ ötesini aramam, bu sürtüşmeden fırlayan kıvılcımların üstüme sıçramasına yol açıyor. Ve biliyorum ki, Oliki Kipros/Bütün Kıbrıs aşamasına geçilmedikçe, bu durum devam edip gidecek… Avrupa Parlamentosuna seçilmem (2019) bu açıdan fazla bir şeyi değiştirmedi. Kıbrıs’ta olduğu gibi, Uluslar Avrupa’sında da varlığımı ulus-ötesi çıplak bir vatandaş olarak sürdürüyorum…

Niyazi Kızılyürek Hakkında

1959 yılında Kıbrıs’ın Bodamya köyünde doğdu. Lise eğitimini Kıbrıs’ta tamamlayıp, Almanya’da Bremen Üniversitesi’nde yükseköğretim gördü. Aynı üniversitede Kıbrıs sorunu üzerine doktora tezi hazırladı. 1995 yılında Kıbrıs Üniversitesi’nde (Güney Kıbrıs) çalışmaya başladı. Türkoloji Bölümü başkanlığı ve Beşerî Bilimler Fakültesi dekanlığı yapan Prof. Dr. Kızılyürek, 2019 yılında Avrupa Parlamentosuna seçilen ilk Kıbrıslı Türk oldu. Çeşitli dillerde yayımladığı kitaplar ve makalelerin yanı sıra, Panikos Hrisantos ile birlikte “Duvarımız” adlı Kıbrıs belgeselini hazırladı ve 1997 yılında Abdi İpekçi Ödülü’ne layık görüldü.

Yunanca, Almanca, İngilizce ve Fransızca bilen Niyazi Kızılyürek’in bazı kitapları şunlardır:

  • Kıbrıs Sorununda İç ve Dış Etkenler (1983),
  • Paşalar Papazlar (1988), İ Oliki Kipros (1990),
  • Ulus Ötesi Kıbrıs (Türkçe ve Yunanca iki dilli bir çalışma, 1993),
  • Kipros to Adioksodo ton Ethinikismon (1999),
  • Kemalismos (2006).

2016 yılında Bilgi Üniversitesi Yayınları‘nda Bir Hınç ve Şiddet Tarihi başlıklı kapsamlı çalışması yayımlandı.

Önceki İçerikGotik Romantik Geleneğin Mimarı Friedrich Schiller’in Tek Romanı
Sonraki İçerikCemal Şakar’ın Yeni Kitabı Satır Aralarında Anlam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here