“Nietzsche ile Yürümek” Kendimiz Olmak İçin Çıktığımız Yolculuk

0
80

John Kaag‘ın Nietzsche ile Yürümek kitabı Sibel Atam‘ın çevirisiyle Ren Kitap aracılığıyla okuyucu ile buluştu. Felsefe okumalarını seven, “kendin olmak, kendini bulmak” üzerine kafa yormak isteyenler için ve Nietzsche felsefesinin gündelik hayatta kullanımının başarılı örneklerinden “Nietzsche ile Yürümek

Nietzsche ile Yürümek ve yazarı John Kaag hakkında bilgi sahibi olmak adına, kitabı Türkçeye çeviren Sibel Atam‘a kulak verelim.

Öncelikle felsefi olguları işleyen ve “kendin olmak” üzerine düşünmeye sevk eden bir seyahatname, bir otobiyografi ve biyografi diyebiliriz. Yazar John Kaag Amerikalı bir felsefe profesörü ve henüz üniversite yıllarındayken çıktığı aydınlanma seyahatine -yani onu anlamak ve kendini bulmak amacıyla Nietzsche’nin yürüdüğü yolları arşınlamak için İsviçre Alpleri’ne yolculuğuna- evlenip çocuk sahibi olduktan ve otuzlu yaşlara ulaştıktan sonra yarım bıraktığı işi bitirmek ve farklı bir bakış açısıyla tekrar değerlendirmek üzere bir daha çıkmak ister. Yine bir felsefe profesörü olan Kantçı eşi bu konuda ona en büyük destektir. Yazar seyahati boyunca okurla kendin olmak üzerine sohbet eder, bazı tezleri savunur, bunları bazı filozofların eserlerindeki cümlelerle destekler veya onların fikirlerine neden katılmadığını anlaşılır bir dille anlatır ve okurla birlikte düşünür.

(Yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz.)

Sibel Atman

“Yürümek, insan faaliyetleri arasında en faydalı olanıdır. Bu şekilde mekânlarımızı oluşturur ve bütün dünyaya uyum sağlarız. Bu, yinelemenin –bir ayağı sürekli diğerinin önüne atmanın– gerçekte kişinin anlam ifade edecek bir gelişim göstermesini sağladığının canlı örneğidir. Ebeveynlerin çocuklarının ilk adımlarını kutlamaları tesadüf değildir. İlk ve belki de en büyük adımlar bağımsızlığa işarettir.”

Nietzsche ile Yürümek

John Kaag, Nietzsche’nin izinde bir yolculuğa çıktığı Nietzsche ile Yürümek’te kendimiz olmak üzerine sorular soruyor. Nietzsche’nin deyimiyle “kendin olmak,” tırmanma sürecinde ve fırsatın ayağa geldiği kaçınılmaz yanlış adımlardadır.
Hem felsefeyle hem insan olmanın dehlizleriyle yüklü bu yolculukta Nietzsche’nin dâhiyane zihni ve yaşamı rehberiniz olacak…

John Kaag, yalnızlıktan ve özlemden başlayıp yetişkinliğin benimsenmesine ve pek tabii ki aşka uzanan bir yolculuk olan bu cesur yürüyüşün kusursuz rehberidir. Zorlayıcı sorularla zarif bir hesaplaşma, felsefeyle ilgili aklı zorlayan bir ders, anlamlı bir okuma hazzıdır.

James CarrollConstantine’s Sword and The Cloister’ın yazarı.

İyi Okumalar!

Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın