Nedret Gürcan Edebiyat Ödülü, Edebiyat Nöbeti dergisine verildi

0
756

Payda Yayınları ile Nedret Gürcan ailesinin bu yıl ilk kez düzenlediği Nedret Gürcan Edebiyat Ödülü Edebiyat Nöbeti dergisine verildi.

Edebiyat Nöbeti Dergisi Yayın Yönetmeni Celal Karaca, Edebiyat Nöbeti dergisinin Temmuz 2015’te beri Samsun Bafra’da yayınlandığını belirterek, her sayıda bir şair ve yazarı dosya yapıldığını belirtti. Bu ödül Edebiyat Nöbeti dergisi için çok önemli olduğunu ifade eden Karaca, “Taşra” olarak tanımlanan Anadolu’da yayınlanan bir dergiye verilmesi çok anlamlı olduğunu kaydetti.

Bu yıl ilk kez verilen Nedret Gürcan Edebiyat Ödülü’nün özelliği bu ödüle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi üç büyük kentin dergileri katılamıyor. Bu iller dışındaki dergiler katılabiliyor.

Ödül, Ocak ayı sonunda Ankara’da düzenlenecek bir törenle derginin Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Celal Karaca’ya verilecek. Ödül gereği derginin 32. sayısı (Ocak/Şubat- 2021) Mesut Özcan editörlüğünde Nedret Gürcan dosya olarak yayınlanacak. Yine ödül gereği bu sayının basım maliyeti Payda yayınları tarafından yapılacaktır.

NEDRET GÜRCAN KİMDİR?

1931 yılında Afyon’da dünyaya geldi. İlk şiiri 1948’de Anadolu gazetesinin (İzmir) sanat ekinde; diğer ürünleri Varlık, Yeditepe, Türk Dili, Şairler Yaprağı, Kervan, Varan, Güney, Kaynak, Pazar Postası gibi dergilerde yer aldı. 1950 yılında İzmir’de Tarık Dursun K., Cengiz Tuncer ve Ziya Metin’le Kervan adlı bir sanat dergisi (8 sayı) çıkardı, 1954-57 yılları arasında Dinar’da Şairler Yaprağı adıyla (36 sayı) çıkan o dönemde Türkiye’nin tek şiir dergisini yönetti.

 Aynı dönemde yayımcılık da yapan Gürcan, “Şairler Yaprağı Yayınları” adı altında çeşitli kitaplar Yayımlamıştır. Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerinde siyaset, ekonomi ve depremle ilgili yazıları yer aldı. İlçesinde Yeni Dostluk ve Vatandaş adlı iki siyasi gazete çıkardı. 1957’de Akis dergisinde çıkan bir yazısından dolayı yargılandı, aklandı. 2000’de Dionysos Şiir Ödülünü aldı.

2 Eylül 2019 yılında hayatını kaybeden Nedret Gürcan, Abdullah Şengül / Nedret Gürcan – Taşrada Şiire Tutunmak (2007), Nedret Gürcan’a Edebiyatçı Mektupları –  Yayıma Hazırlayan: Turgut Çeviker (2016) kitapları yayınlandı.

Nedret Gürcan’ın Yaşadıkça Aşk (1953), Festival (1956), İki Beyaz Çizgi (1963), Bulut İndi (1972), Tutkun ve Kırgın (1996), Beş Çayı (Five Ocloc Tea, 1998), Dünya Ne Kadar Küçük! (2010) isimli şiir kitapları bulunuyor.

Önceki İçerikZeynep Cemali Öykü Yarışması’na başvurular 1 Aralık’ta başlıyor
Sonraki İçerikUmut yolunda Suriye’den Türkiye’ye uzanan yaşamlar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here