Necib Mahfuz’un Eserleri Yeni Kapaklarıyla Kırmızı Kedi’de

0
789
Necib Mahfuz

Kırmızı Kedi etiketiyle yayımlanan Necib Mahfuz ’un unutulmaz eserleri şimdi yepyeni kapaklarıyla bir kez daha okurlarıyla buluşuyor.

Gecenin ardından nasıl gün doğuyorsa, adaletsizlik de bir gün son bulacaktır. Zorbalığın ölümünü de göreceğiz, ışığın ve mucizelerin doğuşunu da…

1988 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ve “Ortadoğu’nun Balzacı” olarak nitelendirilen usta yazar Necib Mahfuz’un Mısır’da yıllarca yasaklanan Cebelavi Sokağı’nın Çocukları; Mısır’ın saklı yüzünü anlattığı Aşk Zamanı; Mısır’ın arka sokaklarındaki insanların acılarını, sevinçlerini ve heyecanlarını büyülü bir Doğu masalı havasında betimlediği Midak Sokağı ve 30’lu yılların başında devrimlerle çalkalanan, yol ayrımındaki Mısır toplumunun eksiksiz bir panoramasını sunan Kahire Modern adlı kitapları yeni kapaklarıyla raflardaki yerini aldı.

Yeni kapak tasarımında, yazarın kitaplarında ustalıkla anlattığı dönemin Mısır sokaklarından siyah beyaz fotoğraflara, toplumsal değişimin keskinliğini vurgulayan bir yazı karakteri eşlik ediyor.  

Necib Mahfuz Hakkında

70 yıllık yazarlık hayatı boyunca 34 roman ve yaklaşık 350 öykü yayımlayan Necib Mahfuz, kitaplarının çoğunda, hayatının tamamını geçirdiği ve Nobel Ödülü’nü almak için bile ayrılmadığı Kahire’nin tarihi mahallelerindeki yaşamı, modern ve geleneksel yaşam arasında denge kurmaya çalışan sıradan insanları anlattı.

1957’de yazdığı Kahire Üçlemesi ile edebiyat dünyasında adını duyurdu. Fakat Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat’a İsrail ile yaptığı barış antlaşmasında verdiği açık destekten ötürü birçok Arap ülkesinde kitapları yasaklandı.

1988 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görülmesinden sonra bu yasaklar kalktı.

1989 yılında Mısırlı köktendinci Ömer Abdülrahman tarafından hakkında ölüm fetvası çıkartılan Mahfuz, 1994 yılında Kahire’deki evinin önünde bıçaklı saldırıya uğradı. Saldırıdan yaralı kurtulan Mahfuz, sağ kolundaki sinirler zedelendiği için yazmakta büyük güçlük çekmeye başladıysa da, ilerleyen yaşına rağmen edebiyattan kopmadı ve öyküler yazmaya devam etti.

Mahfuz, 30 Ağustos 2006 günü 95 yaşındayken Kahire’de vefat etti ve ertesi günü devlet töreniyle uğurlandı.

Önceki İçerikDilan Bozyel’in “Paris – Beyrut Mutluluk Hattı” Kitabı Fotoğraflarla Seyahate Götürüyor
Sonraki İçerikYıldız Holding’e Ait Eserin Müzayede Geliri Sağlık Çalışanlarına Aktarılacak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here