Bol Ödülü Fantastik Roman “Kökler” Türkçe’de

0
67

Temeraire serisinin yazarı Naomi Novik’in bol ödülü fantastik romanı “KöklerPegasus Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Yayınlandığı dönemde çok ses getiren roman bir çok yazardan övgü almış ve ardından 7 büyük ödüle layık görülmüştü.

 Güzel ve Çirkin masalının bambaşka, çok daha büyülü ve
son derece zengin dünyasına açılan sihirli bir kapı…

“Vadimizin dışında anlatılan hikâyeler ne söylerse söylesin, bizim ejderhamız aldığı kızları yemezdi. Köyümüzden geçen yolculardan zaman zaman böyle hikâyeler duyardık. Biz insan kurban ediyormuşuz da o da gerçek bir ejderhaymış gibi konuşurlardı. Tabii bu doğru değildi: Bir büyücü ve ölümsüz olabilirdi ancak yine de insandı ve on yılda bir içimizden birini yemek isterse, babalarımız bir araya gelip onu öldürürdü. Bizi Galiz Orman’dan koruyordu ve bunun için ona minnettardık;
ama o kadar da minnettar değildik.”

Agniyeşka vadideki evini, sessiz sakin köyünü, ormanlarını ve ışıl ışıl akan deresini çok sever. Ancak köyün sınırında, gölgesini kızın hayatından eksik etmeyen, kötücül güçlerle dolu tekinsiz Galiz Orman yer almaktadır.

Agniyeşka’nın köylüleri, Ejderha olarak bilinen soğuk, hırslı büyücünün Galiz Orman’ın güçlerini onlardan uzak tutmasına bel bağlamıştır. Ne var ki büyücü, bu isteklerini yerine getirmek için korkunç bir bedel ister: Ona genç bir kız verilecek ve bu genç kız on yıl boyunca ona hizmet edecektir; en az Galiz Orman’a düşmek kadar korkunç bir yazgı.

Bir sonraki seçim zamanı gelmiştir ve Agniyeşka korkunun pençesindedir. O da herkes gibi Ejderha’nın Kasia’yı alacağına inanır. Zarif, cesur, güzeller güzeli ve Agniyeşka’nın olmadığı her şey olan Kasia. Dünyadaki en yakın arkadaşı. Ve onu kurtarmanın hiçbir yolu yoktur.

Ancak Agniyeşka’nın korkusu yersizdir. Çünkü Ejderha geldiğinde, alacağı kişi Kasia olmayacaktır.

  • 2016 Nebula En İyi Roman Ödülü
  • 2016 Locus En İyi Fantastik Roman Ödülü
  • 2016 British Fantasy Society En İyi Roman Ödülü
  • 2016 Hugo En İyi Roman Ödülü Finalisti
  • 2016 World En İyi Fantastik Roman Ödülü Finalisti
  • John W. Campbell En İyi Yeni Yazar Ödülü
  • Compton Crook En İyi İlk Roman Ödülü

Kökler’in büyüsü, gerçekçi ahlaki boyutlarıyla o kadar canlı ki sanki oradaki büyüleri yapıvereceksiniz. Ama kitap bunu da sizin için yapıyor.”

Ursula K. Le Guin

 

Acayip, nefes kesici, üstelik son derece ve esrarengiz bir şekilde büyülü.”

Lev Grossman

 

“Kökler’i okumak, en sevdiğimiz hırkamızı yeniden bulmak gibi; sıcacık ve değerli.”

Maggie Stiefvater, Ürperti serisinin yazarı

 

Hani bazen, gün ışığına yeni çıkmış bir Grimm masalına denk gelirsiniz ya, işte Kökler tam da böyle bir roman. Büyülü anlatımı hem son derece kendinden emin hem de bir o kadar içten. Şahsen, efsunlu demeyi tercih ederim.”

Gregory Maguire, Yumurta ve Kaşık’ın yazarı

 

Modern klasik havasında muhteşem bir roman. Naomi Novik, bir masalı bir oluşum romanına dönüştürecek kadar maharetli bir yazar… ve bu kemiklerin üstüne öylesine kanlı canlı bir şey inşa ediyor ki ortaya bambaşka bir hayvan çıkıyor. Etrafındaki güçlü karakterler ise kendi kadim masallarının sesini yansıtıyor.”

The New York Times Book Review

 

Kökler, Bu Yıl Okuduğum En İyi Kitap unvanını hak edecek kadar sürükleyici bir roman. Dokunaklı, yürek burkan ve bir o kadar da büyüleyici olan bu kitap, hayatım boyunca beklediğim fantastik roman. Kitabı almadan önce takviminizi boşaltın çünkü elinizden bırakamayacaksınız.”

NPR

 

Editör Notu : Fatigül Balcı, Dünyaya Geldiğine Pişman Edilmiş Kuşağı Anlatıyor

Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın