Mutluluğu Ararken; Bertrand Russell / Ayşe İnce

0
17
Bertrand Russell

Mutlu Olma Sanatı ünlü İngiliz mantıkçı ve düşünür olan Bertrand Russell tarafından ilk kez 1930’lu yıllarda kaleme alınmış biraz felsefik birazda kişisel gelişim türü bir kitap olarak Yunus Sağlamtürk’ün çevirisi ile Say Yayınları tarafından 8. basımıyla okuyucularıyla buluşmaya devam ediyor.

Neden Mutsuzuz?

Russell, kitabında mutsuzluğun ve mutluluğun nedenlerine iki kısımda değinmektedir. İlk bölümde mutsuzluğun nedenlerini alt başlıklar şeklinde anlaşılır bir biçimde sıralamıştır. Kalabalıkları oluşturan her bireyin birbirinden farklı sıkıntılarının nasıl mutsuzluğa dönüştüğünü sebepleriyle beraber açıklamaktadır. Mutsuzluğun nedenleri olarak; rekabet, çekememezlik, can sıkıntısı ve heyecan, günah duygusu, işkence korkusu, kamuoyu baskısı gibi başlıkları ayrı bölümler olarak ele alıp sıralıyor. Russell, geçmiş çağlarla yaşadığı dönemi sürekli karşılaştırmakta ve bulunduğu dönemde daha çok toplumsal bozulmaların, kopmaların olduğunu bununda sonucunda insanların mutsuz bir yaşama mahkûm olduğunu dile getirmektedir. Mutsuzluğun nedenlerini açıklarken çözüm yollarını da örneklerle açıklamayı ihmal etmemektedir.

Russell, mutsuzluğun en büyük nedenlerinden biri olarak çekememezlik duygusunu görmekte ve şu cümleleri söylemektedir:

Bana kalırsa çekememezlik, en yaygın ve kökü derinliklerde olan bir tutkudur. Sıradan insan kişiliğinin özellikleri içerisinde çekememezlik en kötüsüdür; çekememezlik yalnız kötülük yapma eğilimine yol açmaz, kişiyi mutsuz da eder. İnsanda bu duyguyu etkisiz kılacak başka bir duygu, hayranlık duygusu da vardır. İnsanoğlunun mutluluğunu arttırmak isteyenler, çekememezliği azaltıp hayranlığı arttırmaya çalışmalıdır.

Russell, mutsuzlukların başlıca nedenini genel olarak toplumsal düzende, kısmen ise kişisel psikolojide bulur. Mutsuz olmamız için yaşadığımız dünyada, bulunduğumuz ortamda birçok faktör bulunmaktadır. Russell, ilk bölümde genel mutsuzluk nedenlerini detaylı ve anlaşılır bir biçimde ele alıp mutsuzluğa neden olan duyguların ya da nedenlerin ortadan kaldırılıp insanların mutlu olması için farklı bir durum yaratma peşine düşmekte ve mutsuz olmamıza sebep olan çekememezlik, rekabet gibi duyguların köreltilmeye başlanmasıyla hayatımızda bir şeylerin değişeceğini vurgulamaktadır.

Hayatın özü olarak kabul edilen rekabet, insanları bir ya da en çok iki kuşaktan fazla yaşatmayacak derecede korkunçtur, inatçıdır, gergin kas ve doymaz göz gerektirir.

Mutlu Olmaya Doğru…

İlk bölümde mutsuzluk nedenleri üzerinde duran Bertrand Russell, kitabın ikinci bölümünde mutlu olmak hâlâ mümkün müdür? sorusuyla bölüme giriş yaparak; keyif, sevgi, aile, iş, kişisel olmayan ilgiler, çaba ve kabullenme gibi başlıklarla okurlarına mutluluğu nasıl elde edilebileceğini sunmaktadır. “Sevgi”, mutlu olmayı sağlayan etkenlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanların hoşnutsuz ve heves kırıklığının nedeni, insanların sevilmediği duygusuna kapılmasından kaynaklanmaktadır. Russell, yine bu durumdan kurtulmak için “seviliyorum” duygusuna sahip olmanın keyfi artırılabileceğini söylemekte. 

Mutluluk yalnızca uygun koşulların bir araya gelmesiyle bir meyve gibi olgunlaşıp kucağa düşmez, mutluluğa yalnızca çaba ve emek verilerek ulaşılabilir.

Hiçbirimiz dünyada çok uzun süre kalacak değiliz; bu garip gezegen ve onun evrendeki yeri hakkında bilmemiz gerekenleri ömrümüzün sayılı yılları içinde öğrenmek zorundayız. Dünya, korkunç ya da gülünç, kahramanca, korkakça ve şaşırtıcı şeylerle doludur. Bu manzaraya ilgi duymayanlar, yaşamın nimetlerinden birine sırt çeviriyor demektir.

Mutlu Olma Sanatı‘nda; mutluluk ve mutsuzluk, kısmen dış koşullara kısmense kişinin kendisine bağlı olarak bizlere sunulmuştur. Hayatta ya tam bir mutluluk ya da tam bir mutsuzluk hali yoktur. Karşımıza mutsuz olmamızı sağlayacak dış faktörler sürekli çıkacaktır asıl erdem, yücelik ise içsel duygularla bunları bertaraf edebilmekte. Russell, bizlere nasıl mutlu olunacağı konusunda akıcı ve anlaşılır bir dille, örnekleriyle ister kişisel gelişim deyin isterseniz felsefik bir öğreti deyin güzel bir eserle okuyuculara yol göstermektedir.

Mutlu yaşam, büyük ölçüde, iyi ve dürüst yaşam demektir.

Bertrand Russell Hakkında

18 Mayıs 1872’de doğan İngiliz mantıkçı ve düşünür 2 Şubat 1970 yılında öldü. Matematiksel mantık çalışmalarının yanı sıra toplumsal ve siyasal kampanyalara öncülük etmiş; yirminci yüzyılın, barış ve nükleer silahsızlanmayı savunan öncü filozof, bilim insanlarından biri olarak kabul edilmiştir.


Editör Notu: Bir Şifa Bağımlısından İtiraflar..


Ze Kitap’a Destek Olmak İster misiniz?
Yayınlarımızı sürdürebilmek ve daha kaliteli kılabilmek için sizin desteğinize ihtiyacımız var. Bize Patreon üzerinden destek olabilirsiniz. Çok teşekkürler.
Destek Olun!


Küçük Yılan

Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın